Inlägg från: Guggenhajen |Visa alla inlägg
  • Guggenhajen

    Hemmagjord välling

    @Lia4: ang. att hemmagjord välling inte skulle innehålla allt barnet behöver. Det finns bara ett livsmedel som innehåller allt ett litet barn behöver och det är bröstmjölk/ersättning.

    Är barnet så stort att det börjat dricka välling hoppas jag att det får annan mat också (eller ammar övriga måltider).

    Med en välbalanserad kost utgör välling gjord på tex havre och mjölk en väldigt bra måltid. Båda ingredienserna är proppade med nyttigheter. Havre har i tester dessutom visat sig bra för tarmbakterierna.

    TS, jag gissar att säden man gör välling på behöver värmen för att svälla. Men det finns raw-food-folk som gör gröt utan att värma. På såna sidor kanske du kan få tips. Men det ökar ju risken för bakterietillväxt om det inte kokas.

Svar på tråden Hemmagjord välling