Nipt-test
Det kostar 6500 på Mama Mia i Malmö och på CuraÖresund, inklusive ultraljudet de behöver göra för att se vilken vecka man är i. Ungefär samma priser i Köpenhamn. Det är så olika priser i landet att de seriöst borde lägga upp det på prisjakt.. Hade jag bott nånstans där det kostar uppemot 9000 så hade jag nog tyckt det var värt att åka till en annan stad och göra det.
Extra surt eftersom det förmodligen snart blir standard i hela landet och därmed gratis - I Stockholm är det ju redan gratis om man har särskilda skäl (t.ex en tidigare graviditet med dåligt KUB).
Vi gjorde i vecka 12 (11+1) på Mama Mia och vi väntar på svar nu. Ett tips är ju att göra det lite senare än vecka 10 med tanke på att missfallsrisken är lägre i vecka 12-13, samt att halten DNA från fostret är högre också, så mindre risk för att få otydligt resultat.