• Guffy78

    Bim aug 2016

    Är det någon som har erfarenhet av Apotekets ÄL tester? Är den alltid positiv? Är på dag 6 idag och har fått ÄL värkar plötsligt - ont i äggstocken och hemsk ont i ryggen darför gjorde ÄL test som visar detta:

  • Guffy78
    IA89 skrev 2016-08-04 00:02:11 följande:

    Hur menar du med dag 6?

    Fullt utslag på ÄLtest kan visa graviditet...?


    Jag menar cykel dag 6 dvs dag 6 från mensen start. Hade Mens 29/7 i 4 dagar - 2 dagar mer med en binda per dag och 2 dagar med trosskydd och ingen menssmärta. Hade positiv Gravtest innan på ÄL+8 som blev negativ på ÄL+15 Sen Mens på ÄL+20 - tidig MF . Nu är 2 dagar blödningsfri. Blev fundersam av så tidig ÄL men tempen stämmer inte för den fortfarande hög och ligger på 36.8 Vid ÄL brukar den ligga på 36.3.

    Testade med Gravtest men jag räknar de som negativa för vid det här läge vill inte tolka några skuggor eller svaga streck som synns inte riktigt. Vill inte hoppas i onödan utan fullt koncentrerad på försök nr 25:) och jagar ÄL :)))
  • Guffy78

    Fattar inget. Min kropp har blivit knäpp. Är på cykeldag 8 och tempen har inte gått ner än. Dock inte så hög men håller sig på 36.7-36.8 Vad är detta? Måste ju ha ÄL om en vecka -1 1/2 vecka senast. Min coverline ligger på 36.51 ungefär och tempen brukar ligga på 36.3 i snitt innan ÄL . Blir så less på kroppen .

  • Guffy78

    Stämmer det att man kan få MF pga bakteriell vaginos? Är det någon som insatt i det ämne eller hört nåt?

  • Guffy78
    Prästkragen skrev 2016-08-07 23:26:52 följande:

    Nej , du kan inte få missfall pga det, däremot kan det bli svårare att bli gravid


    Blev gravid sista 3 månader på raken fick dokumenterade MF i v 4, 5 och 6 . Därför gräver jag nu om orsaker. Har läst att obehandlad BV orsakar prematur födsel och MF. Upptäcktes nyligen på mig helt symptomfri annars. Hade ingen aning.
  • Guffy78
    Anonym (30 augusti) skrev 2016-08-08 08:12:12 följande:

    Guffy78: Jo, det har gjorts minst en studie som jag kan hitta vid en snabb googlesökning som påvisat att BV ökar risken för missfall. Så skulle absolut behandla om du lider av återkommande missfall, utifall att! Jag blev gravid efter behandling och fick behålla efter flera missfall.


    Precis som jag misstänkte. Har 10 tidiga MF Läkare hittar inget fel. Var helt symptomfri men en duktig läkare på SÖS tog prov ifall att... Och hittade kraftig infektion ! Hade ingen aning. Nu är på sista dagen med behandling så hoppas lillen stannar nästa gång.
  • Guffy78
    Dina1 skrev 2016-08-10 18:59:45 följande:

    Jag behöver verkligen er hjälp så snälla svara om ni har egna erfarenheter. Är så orolig och ledsen. Ni som haft utomkvedshavandeskap, vad hade ni för symtom? Jag har inga andra symtom än vanliga graviditetssymtom men mina test blir bara svagare och svagare.. har endometrios som ökar risken för utomkveds.Jag orkar inte genomgå en operation till och har jag utomkvedshavandeskap nu tänker jag acceptera att min kropp inte är gjord för barn och ge upp. Det är inte alls kul att få positivt på CB digital måndag för att sedan få negativa test onsdag. När hcg sjunker ÄR det ju nåt fel! Jag har inte fått blödning eller något annat som tyder på MF. .


    Blödningen kan börja 2-3 dagar efter att tester bli negativa. Så var det i mitt fall. Du behöver inte oroa dig för utomkveds då hcg stiger men långsamt och inte gå ner så snabbt vid det. Dessutom man har smärtor och blödningar. Det kan vara vanlig tidig MF . Eller inte- gör CB digital igen. Kan vara bara hormoner, utspädd urin, olika tester...m.m
  • Guffy78
    Dina1 skrev 2016-08-10 21:16:12 följande:

    Nej jag har bara testat med testlagrets. De var svaga redan från början men har i princip blivit negativa nu. Har kvar de gamla och det syns att det sjunker ständigt. .mitt urin har varit mycket ljusare på testerna efter måndagen av någon anledning men man tycker ju inte det borde spela så stor roll då hcg ökar mycket i början..


    Men när du säger så det har ju gått bara 2 dagar och Du säger själv att urin är utspädd, dessutom ökar hormoner olika snabbt från folk till folk. Jag läste en tjejs inläggi USA 's forum att hon har fått svagt positivt på ÄL +9, ÄL+10 var det svagare, negativt på ÄL+11,12,13 och plussade plötsligt starkare på ÄL+14 . Det var konstigaste men det var så med henne. Hon var förvånad själv för hon ställde sig in på MF . Så vänta nån dag och gör CB digital igen innan du drar slutsatser. Det är just därför man ska tempa för då ser man vid såna situationer om det har gått vägen eller inte.
  • Guffy78
    Petronelladahlberg skrev 2016-08-10 23:14:23 följande:

    Testade negativt idag, dock på TOOOK för tidigt.

    Är på ÄL+4 bara :'D

    Några andra här med BIM runt 28-29 augusti?

    Har sedan i lördags haft värk i korsryggen och ner över benen, någon som varit med om samma?


    Om Du är på ÄL+4 då kan du inte ha Bim 28-29 aug. Lutealfasen brukar vara 12-16 dagar och är alltid konstant. Min är tex alltid exakt 2 veckor
Svar på tråden Bim aug 2016