Tänder inte på min sambo.....
Är helt lost. Vet varken ut eller in längre.Min sambo var normalbyggd när vi träffades för 7 år sen. Hon tränade och hade koll på maten. Sen när vårt första barn kom för 5 år sen så lade hon på sig lite vikt, vilket inte störde mig det minsta. Sexlivet var väl inte det bästa som ni föräldrar kanske vet när bebisen kommer i början och några månader efter det.
Vi ville ha en till ganska tätt inpå och så hon blev gravid igen, fine. Men under den graviditeten gick hon upp massor. T om hon blev rådlös över den viktuppgången, men hon skulle se till att jobba med vikten efter förlossningen. Men det blev inge jobb med det, hon gick bara upp och upp i vikt.
Det här var för 3 år sen och hon är stor nu......och det är där mitt problem ligger. Jag tänder inte på hur hon ser ut.
Eftersom jag också tränar och har koll på maten (vilket hon också har) så har jag försökt peppa henne i alla lägen för att hon ska gå ner i vikt, men det går inte. Har försökt få henne att börja springa, det går inte (Hon löpte när vi träffades). Vi köpte en hund så hon skulle börja springa med hunden på olika kurser m.m (Agility)....nej. Har försökt i 3 års tid att hjälpa men utan framgång. Vet inte vad jag ska göra längre. Jag är 35 år och är i mina bästa år och det känns som att jag kastar bort tiden på inget. Har 2 underbara barn och sambo, men det här med vikten stör mig.
Jag tänker på sex konstant. Det har gått såpass långt att jag tittar på varje kvinna/tjej när jag är ute, kan inte kolla på nåt annat. Det har även gått såpass långt att jag undviker att prata med det kvinnliga könet på jobbet (om jag kan undvika...inte så lätt när man bara jobbar med kvinnor) för att jag blir kåt av det lilla minsta ögonkontakt och för att jag är rädd för att jag ska göra nåt dumt som att få för intim kontakt med en kollega, då jag är rädd för att prata om intima saker eller komma in på djupet om ett ämne. Vissa av mina kollegor kan prata om allt, vad dem tänder på och såna saker......går igång på tamefan inget, nästan.
Otrohet existerar inte i min värld, måste jag påpeka. Så jag vet inte...är väl samtidigt rädd att jag ska tappa kontrollen eftersom jag är så laddad om jag skulle få chansen till sex eller liknande. Får höra hela tiden att jag ser bra ut och är rolig, så det är kul med bekräftelse men samtidigt jobbigt.
Sex är viktigt för mig och om jag fick bestämma så skulle jag ha det iaf 3 gånger i veckan, men jag kan räkna på fingrarna hur många gånger vi har haft det på dom här 3 åren vilket tar på en. Mår inte bra av det här.
Det jobbiga också är att hon luktar inte kvinna längre...hon luktar mer....järn. Kanske låter konstigt, men hon luktar fränt, även fast hon har duschat.
Vad ska man göra när man försökt allt och varit där vid hennes sida hela tiden men inget händer. Jag orkar inte dalta med en vuxen människa.