• mlisan87

    BF mars 2017, Göteborg

    Hej! Jag plussade i fredags och är nu i vecka 4+4. Är också 28 år och bor i Göteborg (Agnesberg). Flyttade hit för 1 år sen från Skåne. Följs gärna åt här

  • mlisan87
    201405 skrev 2016-07-11 20:22:28 följande:
    Det låter smart! :)

    Jag har väldigt ömma och tunga bröst, lite molvärk från och till, väldigt trött och svullen på kvällarna och lite svängit humör

    Någon här som har erfarenhet av barnmorskegruppen i Göteborg förresten? Jag ska gå där, främst för tillgängligheten och att du får göra tidigt ultraljud om du vill. Redan bokat iom det är semestertider så ville va säker på att jag fick så snart som möjligt, så har vul den 5/8 och inskrivning den 10/8 Hoppas tiden går fort!!
    Tycker också att det låter som en bra ide :)

    Jag mår oförskämt bra, nästan så jag börjar tveka på om jag faktiskt är gravid... Men lite molvärk har jag nog om jag känner efter, och ömma+tunga bröst har jag med. Om allt står rätt till så har jag inget emot att må såhär resterande av tiden :)

    Gällande barnmorskegruppen så har jag också skrivit in mig där. Har fått tid för tidigt UL 9/8 och inskrivning 22/8. Jag har så svårt att komma från jobbet nu i semestertider så därför det blir så långt mellan UL och inskrivning. Ska gå till en som heter Annika.
  • mlisan87
    201405 skrev 2016-07-12 13:28:06 följande:
    Så skönt! Förutom att tröttheten är jobbig så är resten inte så jobbigt

    Vad kul att du ska gå där med! Jag har inskrivningen den 10 så dagen efter ditt vul hur vet du vem du ska gå till? Stod det i mejlet?
    Ja skoj att man vet nån som ska hå till samma ställe :)
    Nej det stod inte vem jag skulle gå till i mailet. Men jag ringde dit för att få ändrat min tid för inskrivning och då sa tjejen i receptionen att jag skulle få träffa en som heter Annika :)
Svar på tråden BF mars 2017, Göteborg