• Maac

    Fången i mitt egna hem :(

    Hon skriver att hennes pappas är farlig och kommer att komma efter henne senare. Hur kan ni då ge rådet att "bara dra" och "han kommer inte hitta dig". Det är jättelätt att hitta någon, har ni hört talas om alla i landet som blir förföljda, många med hemsk utgång!

    Jag tror du måste vara smart här. Kontakta organisationer som kan ge dig råd. Spela med tills du kommer in på en utbildning och kan flytta hemifrån.

    Om du får ett jobb på annan ort, skulle det kunna godtas om du säger att du kommer börja plugga till våren?

    Jag håller självklart med om att all misshandel ska anmälas men det kanske kan förvärra situationen medan du fortfarande bor hemma. Samla in bevis genom att spela in på mobilen. När du sedan kommit bort från hemmet kan du anmäla och på så sätt kanske rädda dina syskon från att få samma behandling.

Svar på tråden Fången i mitt egna hem :(