Pokemon Go
Varför retar sig så många på detta spel? Själv tycker jag det är roligt :)
Varför retar sig så många på detta spel? Själv tycker jag det är roligt :)
Pokémon Go är coolt och jättekul för alla oss i familjen! :) vi tar oss ut på promenader på ett sätt vi inte brukar göra annars. Och jag älskar igenkänningsfaktorn som dyker upp för varje ny Pokémon man fångar. Ja, jag är ung i sinnet och trebarnsmamma, strålande glad är jag för det :D
Exakt jag fattar inte snacket om folk som måste in i lägenheter och klättra in på inhägnade områden.
Så exakt är inte kartan och gpsn.... Och ser du en Pokemon så kan du bara klicka på den och fånga den där du står.... Sen visst enligt visaren nere i höger så skall du kunna gå mot en Pokemon men känns fortfarande som otroligt att man skall känna sig lockad att klättra över staket osv... Idiotiskt....
Dessutom jag spelar (36 år gammal) de flesta av mina vänner och kollegor spelar (20-60 års åldern) min bonusmamma spelar... Hon är 66 år gammal och tycker det är hysteriskt kul
Med tanke på att Pokemon var som störst för 15-20 år sen (helt galet vad tiden går) så är Pokemon idag ingen barngrej egentligen. . För de som var hängivna då är inte barn längre
Jag testade det för första gången idag och blev fast direkt! Skitroligt spel :D
Jag har aldrig sett så mkt folk ute o gå i parken som när vi svängde förbi där i morse, alla med en varsin telefon^^
Jag tror att det här spelet faktiskt kan vara bra om man inte fuskar dvs. För att kläcka ett ägg måste man gå mellan 2-5 km tex, ngt många inte tar sig tid och ork till när man sitter hemma framför datorn/tv'n.
Jag och min sambo har alltid gått mkt få vår stora hobby e att fota men nu jäklar ska d promeneras ännu mera, kommer nog hå ner några kilo och samtidigt ha roligt :D kan tillägga att jag e 36 så tror inte åldern spelar ngn större roll när man spelar d här :)
För att folk alltid retar sig på allt som blir väldigt populärt.
Sen har jag alltid så roligt åt alla kommentarer som den ovan om att det bara är barn som kan tycka det är kul. Bevisligen inte eftersom det slagit igenom så stort i typ alla åldrar. Och det är ingen som bryr sig om att bittra 50-åringar tycker att det är barnsligt.
Vi har en ny generation på uppgång, kära medborgare. En generation som ser barnfilmer trots att vi passerat 20. En generation som spelar Pokemon Go och inte skäms. Jag presenterar för er, medborgare, 90-talisterna!