Inlägg från: Ego Lovers |Visa alla inlägg
  • Ego Lovers

    Sambon arg över arv som är min enskilda egendom

    Anonym (Håll i pengarna) skrev 2016-07-25 22:35:51 följande:

    För Guds skull, låt honom inte övertala dej till att använda dina pengar till husköp eller renoveringar! Då ska ni i så fall lägga exakt lika mycket var, och dela exakt lika mycket på vinsten, om ni sedan säljer vid en eventuell separation. Det vete fasen, han måste ha många andra otroligt fina sidor, eftersom du väljer att leva med honom, trots denna girighet....


    Man kan skriva papper på att xxx tusen kronor av Annas enskilda egendom har används och vid skilsmässa alt försäljning ska dessa pengar betalas tillbaka.
    Min förra chefs fru hade en sådan klausul när de byggde hus då hon ärvt en enskild egendom. Visst hon hade kunnat välja att inte skriva papper och på så sätt kringgår man att pengarna är enskild egendom den dagen man säljer alt skiljer sig och ska ha bodelning.

    Ts är smart! Hennes make är en man som skryter om pengar och dom mer än gärna köper lyxprylar. Nu visar han sin hunger efter lyxliv på ts pengar. Något han förvägrat ts innan när han trodde han var den som hade mest på sparkontot. Att pengarna är enskild egendom gynnar barnen. Då kan inte pappan tillika ts make köpa upp pengarna när ts har dött utan pengarna tryggar barnens framtid så de kan ta körkort, köpa bostad, bil osv. Får maken pengarna lär barnen stå med noll kronor den dagen han dör.

    Ts dina barn ska skatta sig lyckliga som har en förnuftig mor
  • Ego Lovers
    Anonym (Men....) skrev 2016-07-26 01:12:04 följande:

    Ts du verkar vara en klok människa med en sund syn på ekonomin. Tycker du gör helt rätt som tänker framåt när barnen blir äldre och behoven förmodligen ökar. Vad du dessutom lär dina barn på köpet är pengars värde och att man faktiskt jobbar ihop dem och inte bara konsumerar för att man råkar kunna. Jag tror att du är en bra motvikt till din köpgalna sambo för dina barn. Men däremot måste jag ställa mig frågande till att trots att din sambo tycks tycka att statusprylar är viktigt inte har en dator hemma? Den enda jag känner som inte har minst en dator är min 85 åriga mamma. Blir bara förvånad då även barnen måste ha behov av det i sitt skolarbete?

    För övrigt har du min fulla respekt över hur du hanterar ditt arv vilket innebär att dina barn slipper bli odrägligt bortskämda och ta pengar för givet. Önskar innerligt att mina numera vuxna barn hade fått lärt sig detsamma och blivit mer sparsamma.


    Jag skulle i dagsläget inte behöva en dator då jag har min iPhone med internetbank och BankID. Jag sköter allt från min iPhone.
  • Ego Lovers
    Anonym (fel) skrev 2016-07-26 14:56:34 följande:
    Problemet är ju främst att TS och hennes man har helt olika önskemål om hur livet skall levas. Han vill leva i "sus och dus" och hon vill leva normalt sparsamt. Hon säger nej till saker han önskar med ursäkten att de "inte har råd".

    Givetvis skall inte hans önskemål få vara vägledande i hur de skall leva, men kanske inte enbart hennes heller. Antingen borde de prata ihop sig om en medelväg där bägge mår bra och har ett liv de önskar, eller så borde TS gjort helt klart för honom att hon har råd, men vill inte. Stor skillnad.

    Att säga att hon har pengar men inte vill använda dem till samma saker som honom ger honom en möjlighet att antingen använda sina egna pengar, strunta i det, eller lämna TS då de inte har samma mål i livet. Nu kanske han tror att hon också skulle velat renovera osv när hon inte alls har något intresse i det. Klart han känne sig lurad då.

    Däremot är ju det han gjort/gör också helt fel.
    Problemet är att ts sambo vill ha delad ekonomi så länge han är den rike i förhållandet. För nu har han skrytmånsen/Mr Rik bevisat att så länge han är den rike går det bra att ha enskild ekonomi men bär kvinnan visar sig få in stålar ja då ska hon minsann dela med sig. Han har gjort sitt val och kan nu inte stå för det. Touché! För honom. Och de har inte råd med en massa lyxkonsumtion med den inkomst de har och därför kunde de inte spenderar pengar när de inte har dom pengar. Då får man spara alt använda sitt sparkonto och det verkar vara något som ts inte vill, helst inte när det är saker sambon vill ha för att kunna skryta. Det kanske inte är tillräckligt fint för honom att åka i en BMW 5 serien från 2001 fast bilen fungerar kanon och håller minst fem år till om inte mer utan han vill ha en BMW x6 2016 för att kunna flåda runt i kvarteret.
    Inget säger att ts tjänar lite pengar men när månaden är slut är pengarna slut. Det är det för majoriteten när de har betalat räkningar, sparandet och mat. Man lägger en budget till det viktigaste. Medan ts sambo hade kunnat äta på resturang varje dag vill ts lära barnen värdet av att vara en familj och äta hemma i lugn och ro och slippa stressen på resturang med barn.

    Jag spekulerar nu att ts har sina pengar i sparfonder som är den bästa sparformen och som ger den mest trygga avkastningen man kan få men tyvärr så får man betala straffavgift när man lyfter pengarna om man låst dom för att få en bra avkastning. Det är siffror på banken som minskar om man lyfter ut dom i förtid. Oavsett så har inte ts sambo något med dessa pengar att göra lika lite som ts inte har något med sambons sparpengar att göra.
    Det är fascinerande hur många tycker ts ska dela med sig när det är sambon han själv som krävt enskild ekonomi från början.

    Många män klarar inte av när deras kvinna tjänar mer eller äger mer än dom själva. Man ser det när kvinnor som gått hemma med barnen i några år och sedan skolar om sig och börjar tjäna så pass mycket att hon skulle klara sig själv utan att bli försörjd av mannen. Då känner sig mannen obetydlig. Har sett flera par som det blivit så här för
  • Ego Lovers
    Anonym (Vickan) skrev 2016-07-26 17:44:15 följande:
    Ber om ursäkt svarar trots att jag inte orkade läsa hela ditt inlägg.

    Tror det kan ligga något i det du säger. Män* behöver ofta känna sig behövda. Och ts man verkar särskilt ha det behovet. Man kan bara spekulera varför han aldrig bjudit ts trots att hon tjänat mindre. En anledning skulle kunna vara att han är snål. En annan är att ts med sin "vill klara mig själv"-attityd stött bort alla såna initiativ från mannen. Mannen har kanske känt sig otillräcklig vilket spätt på hans behov av att skryta. Och nu faller allting när han får reda på ts arv. Insikten om att han aldrig kommer att vara eller bli behövd kanske är superjobbig för honom. Men nu spekulerar jag bara. Men tycker att det mänskliga psyket ofta är mer komplicerat än vad man först tycks tro.

    *egentligen menar jag både män och kvinnor. Alla behöver känna sig behövda då och då. Dock så skiljer det sig ofta hur detta behov uttrycks hos kvinnor och män.
    Bra analys!
  • Ego Lovers
    Copp skrev 2016-08-08 15:36:32 följande:

    Men fy. Ja de låter ju helt sjukt. Speciellt de där med tavlan och teven!

    Men de jag menar med att kvinnan vill ha separat ekonomi e att det är hon som hemlighetshåller den riktigt stora summan. Med en sådan lögn är det svårt att ta ärliga beslut om någonting.

    Och sen vill jag verkligen inte skylla på henne, eftersom han verkar minst sagt jättesvårt att ha att göra med. Och eftersom han är som han är, så kanske lögnen kan vara en lätt utväg.

    Men i slutändan funkar det inte att undanhålla sån viktig info. Tänk om det var en skitstor skuld hon hade, men bestämde sig för att undanhålla all info om den??

    Jag skulle bli skutsur om min lille ljög om nåt sånt även om han tog hand om avbetalningar, så vill man ju veta!!


    Hade han vetat om summan hade han säkerligen pressat ts att investera i hans slösande livstid och lagt sig på golvet likt en tvååring när han inte fick som han ville fast de har råd gemensamt. Men nu ville han ha separat ekonomi och då har ts låtit sin ekonomi vara privat.
Svar på tråden Sambon arg över arv som är min enskilda egendom