Inlägg från: Anonym (B) |Visa alla inlägg
  • Anonym (B)

    Problem med barn

    Furienna skrev 2016-07-30 23:47:50 följande:

    Det verkar som att du råkade ut för några riktigt inkompetenta psykiatriker. För mig låter du som ett klassiskt exempel på Aspergers, och till råga på allt den mest vidriga och känslokalla varianten. Gör gärna en ny utredning.


    Har själv Asperger och blev ledsen när jag läste dina inlägg här. Ts verkar känslokall, empatistörd och elak. Sluta säg att de egenskaperna är typiskt aspiga, det befäster så många fördomar. Tycker alltid du skriver vettiga saker så hoppas det är ett missförstånd för du gjorde mig faktiskt ledsen.
  • Anonym (B)
    Furienna skrev 2016-08-01 13:16:37 följande:

    TS har ju själv beskrivit flera drag hos sig själv, som är mycket typiska för Aspergers. Och den här känslokylan och empatibristen finns inte hos alla aspisar, absolut inte. Men det kan tyvärr ibland uppstå tillsammans med Aspergers.


    Ja men det du skrev var jävligt klumpigt och bidrar till folks fördomar om Asperger. Tråkigt beteende av dig tycker jag.
Svar på tråden Problem med barn