• FnR96

    BF maj 2017

    Bf 23 Maj för mig, första barnet!???? Har inte fått någon tid för UL än, förväntas få tid runt slutet av december och i början av januari. Känns som evigheter..

  • FnR96
    hope88 skrev 2016-11-13 14:44:48 följande:

    Välkommen :) Åh kul då har vi samma BF :) Hoppas du får tiden snart :)


    Har du varit på UL redan eller har du fått tiden? :)
  • FnR96
    hope88 skrev 2016-11-13 15:29:58 följande:

    Har bara fått tiden :) Men vi gjorde nipt test (ett blodprov som visar på kromosomfel för 2 veckor sen och då gjordes även ett ul där hon gick igenom organ och då såg det bra ut. Svaret på blodprovet kom i fredags och det visade inte på kromosomfel och bebis är en pojke.

    RUL blir 29/12 hoppas det ser bra ut då med.


    Okej! :) Skönt att allt såg bra ut och Grattis till pojken, jag själv dör av nyfikenhet om könet.
  • FnR96
    Teresiat skrev 2016-11-13 19:35:04 följande:

    Här är en bild från v 6 och nu v 16... Jag känner mig tio resor större men vågen har inte spårat än iaf.. Även brösten har gått från b till d kupa.. men de gjorde de med sonen också sen så försvann allt när jag slutade amma :)

    Hur är status med era magar ? :)


    Den här bilden knäppte jag igår ikväll, då jag fick för mig att det inte syndes alls att jag var gravid.. (orotankar) men min sambo tyckte att jag hade fel, haha. Jag var lite extra svullen pga gaser men nära inpå är det vanliga fall. ;) Tror de blir v 14 på tisdag. :)

  • FnR96
    Paincake skrev 2016-11-14 19:42:42 följande:

    Herreminje, vad trött jag är. Jag har liksom passerat trötthetsstadiet och lider numera av tröttma.

    Idag har jag varit på intervju (kändes bra, vi håller tummarna) och dessutom jobbat lång dag. Är helt slut. Imorgon är det glukosbelastning som gäller.

    Jag tror jag kände ett litet bebisfladder i magen idag. Så himla mysigt!

    Har ni känt något än?


    Jag sov middag varje dag fram tills v 11. Men då mådde jag fruktansvärt illa också. Sen nu, nästan v 14 så är jag helt slut, fast på ett helt annat sätt. Kroppen är totalt orkeslös! Enorm huvudvärk varannan dag har jag också.. Har du någon huvudvärk? :)
  • FnR96
    hope88 skrev 2016-11-14 20:34:38 följande:

    Järnbrist och högt blodtryck kan tyda på huvudvärk men högt blodtryck brukar komma senare tror jag. Men prata med din BM. Jag har min vanliga spänningshuvudvärk från nacken lite då och då.


    Järnbrist har jag troligen, försöker hålla det stabilt. Högt blodtryck har jag inte, tvärtom. Jag hade lågt sist jag var hos BM v 9. Men det var vanligt. Fick ta pauser när jag var ute på promenader, att gå upp för backar var inte min grej! Haha! :)
  • FnR96
    jooo skrev 2016-11-14 21:06:27 följande:

    Får nån av er magknip? Jag hade magkatarr under några veckor innan men nu har de bytts ut mot magknip på kvällarna efter middagen /:


    Jag får magknip lite då och då nu, sen har jag även fått nån sorts ilning i höger sida. Men som hope88 säger så är det nog för att tarmarna påverkas, jag menar, allt börjar flytta på sig i lilla magen nu. :)
  • FnR96
    Nelah skrev 2016-11-15 11:37:58 följande:

    Jag har sjukt ont i huvudet och har haft i flera dagar :( ibland hjälper Alvedon tillfälligt men den kommer tillbaka igen.


    Jag också.. varannan dag.. samma sak för mig när det gäller alvedonen. Väldigt jobbigt, man blir så hängig!
  • FnR96

    Hur är det med illamåendet för alla nu? Jag mådde illa som satan fram tills v 11. Sen var det bra ett tag, men nu i slutet av 13 och nu v 14 så har jag börjat må illa igen.. :'(

  • FnR96
    MartingaleFootprints skrev 2016-11-15 13:29:36 följande:

    Mått fruktansvärt illa sen innan jag ens plussade. Varit sjukskriven 4 veckor pga det, med förhoppningen om att det skulle ge med sig nu. Tyvärr har det inte det, är i v 14 nu och det tar ALL min energi och tid att försöka stå ut med det. :/


    Jag lider med dig. Tyvärr hade jag en sån "oseriös" arbetsplats så jag fick säga upp mig pga illamåendet.. ingen sjukskrivning. Jag låg i sängen hela tiden, klev endast upp för att använda toaletten eller försöka kräkas.. kunde inte äta.. = viktnedgång.

    Blev överlycklig när det blev "bra", så att jag kunde gå ut och gå eller bara röra mig.. men nu så känner jag av det igen och det Suuger! :(
Svar på tråden BF maj 2017