• Freijah

    BF maj 2017

    Jag bor i Minnesota, USA.


    Men är uppvuxen i Helsingborg och bodde innan jag flyttade hit i Hammarstrand i Jämtland. :)

  • Freijah

    Mailade min läkare igårkväll ang att jag har svarta prickar som flyter förbi ögonen på mig, samt att jag har grumlig urin och ingen aptit. Samt att jag sen innan har förhöjt blodtryck.


    Nyss ringde dom och ville att jag skulle komma in och lämna urinprov och ta blodtryck.
    Så nu är mannen på väg hem från jobbet för att köra in mig till sjukhuset.

    Bäbis hoppar omkring som vanligt så är inte jätteorolig, men bättre att kolla en gång för mycket än en gång för lite.

  • Freijah
    Ankissen skrev 2017-01-26 19:36:13 följande:
    Paincake skrev 2017-01-26 19:29:26 följande:

    Jag har också haft läkarkontakt idag. Fick en blödning och har täta sammandragningar men allt är fint med bebis och tappen är oförändrad än så länge. Vi håller tummarna att det inte blir mer än så.


    Jag håller tummarna för er båda!

    Åh vad jag blivit trött igen nu när jag jobbar. Måste vila hela min vakna tid känns det som och sömnbehovet är abnormt. Trodde det skulle vara bra nu i trimester två. Funderar på att vara hemma ett par dagar och vila upp mig men det funkar inte som lärare. Man måste ju ändå rätta och planera allt så det stjälper mer än det hjälper att vara hemma. Längtar till påsk så jag får gå hem.

    Dom hittade lite glukos i urinen, men inte mycket protein eller tecken på infektion, så jag ska göra glukosbelastning nästa gång jag har tid hos min läkare.


     

  • Freijah

    Någon annan som varit med om detta?


    Så fort jag lutar mig tillbaka i soffan, eller ligger / halvligger på rygg i sängen så börjar hjärtat att slå jättehårt.
    Blir riktigt obehagligt faktiskt, så nu får jag antingen sitta spikrakt eller framåtlutad, eller på sidan typ...

    Ska träffa ob/gyn läkaren den 10e så ska ta upp det med henne då.


    Men ville veta om någon annan varit med om det.

    Vecka 26+5 idag :)

  • Freijah
    75 dagar kvar här och jag och sonen har råkat bli förkylda.. Lagom kul, men det hinner ju gå över, hoppas jag  :)

    Igår fick vi en trevlig överraskning när grannen kom och frågade om vi ville byta lägenhet med honom, han har en 4a, och vi en 3a, så det blir ju perfekt med ett eget rum till lillebror!
    Går undan dock för vi byter förmodligen lägenhet redan i helgen, eller senast nästa helg!
    Men det är ju lägenheten brevid så det ska gå lätt och sen kan jag börja pyssla med barnrummet! <3
  • Freijah
    Ankissen skrev 2017-02-20 19:54:43 följande:
    Wow vilken härlig granne!
    Ja, dock lite tråkig historia eftersom han brukade bo i denna lägenheten, men flyttade till den större när han o hans flickvän fick barn nr 2, nu har hon dock tagit ungarna o dragit så han behöver inte den stora lägenheten längre. :/
  • Freijah

    Jag är så trött hela tiden!
    32+5 idag och skulle helt ärligt kunna sova 18 timmar om dagen.
    Lillen är helt vild i magen morgon och kväll så det är supermysigt, och dom enda "måstena" som saknas är blöjor med tillbehör, så det känns väldigt skönt att slippa oroa sig allt för mycket.


    Ankiss­en sådär har jag också haft några gånger, speciellt när jag försökt ta mig upp ur sängen eller soffan och vridit mig "fel"

  • Freijah

    Jag är inte heller hungrig längre. Sen att jag fick magsjuka i helgen gör inte saken bättre :/

  • Freijah

    Igår och idag har jag haft en sån extrem klåda, främst i händerna och fötterna, men även på armar och ben.

    Googlade lite och blev lite oroligöver vad jag hitta, så blev att maila min läkare nu på morgonen, hoppas på svar innan lunch!

  • Freijah
    misslina skrev 2017-03-30 18:47:09 följande:

    Kan vara hepatos. Åk och ta ett blodprov som visar om det är de du har eller inte. Finns i så fall medicin att få och Sen kommer du få ta nya prover med jämna mellanrum. Jag har haft hepatos i båda mina graviditeter!


    Ska in imorgon bitti och ta prover, men det dröjer några dagar tills vi får provsvaren. :)
Svar på tråden BF maj 2017