Varför tog erat förhållande slut?
Funderar.
Första längre förhållandet tog slut (6 månader ungefär) när jag var 19. Vet inte varför det tog slut och kan inte ens komma ihåg vem som gjorde slut
(innan dess hade jag haft korta fling på någon månad eller så)
Andra längre förhållandet (6 månader det också), då gjorde han slut, jag var förtvivlad (vi har lite kontakt via stayfreinds idag, jag är förlåten :) ).
Sedan hade jag några kortare relationer, som jag inte kommer ihåg vem som egentligen gjorde slut, men det var nog 50/50. Ibland var det tårar, ibland så var det utan större dramatik.
Förhållandet efter det varade i ungefär 4 år, efter två år så började jag inse att det var en rätt obehaglig person (silent treatment, minimering av mig, noll respekt för mig) men pga yttre omständigheter (dödsfall, svåra sjukdomar etc) så dröjde det två år innan jag bröt (men då hade jag brutit mentalt bra långt innan).
Mitt nuvarande förhållande är över 20 år och här hoppas jag att vi kommer leva livet ut tillsammans.