Världsmedborgare skrev 2016-10-20 11:18:42 följande:
Det är kapitalismens regler som gäller, och då finns inga politiska lösningar som fungerar för att få fler i arbete, iaf inte om det riktas mot det privata företagandet..., fan att det ska vara så svårt att fatta det.
Ska vi få fler i arbete, då är det efterfrågan på arbetskraft vi måste rikta in oss på, och givetvis själva, alltså staten, som måste skapa fler arbetstillfällen.
Och jag tycker vi kunde satsa långt mer på upprustning ochh utbyggnad av all vår eftersatta infrastruktur.
Jag tror t.o.m att det skulle gå att höja skatterna för företag och höginkomstagare, utan värst mycket protester, förutom det vanliga gnället i det politiska spelet (de senare är ofta själva företagare).
Då det skulle generera mer arbetstillfällen för företagen.
Och det skulle trots höjda skatter, i slutändan ändå bli mer över, än om dom inte fick dessa uppdrag.
Självklar går det att höja skatten för både bolag och höginkomsttagare men du bortser från lilla problemet
att vi har val vart 4:e år. Riktigt nasty att det inte går att blåsa på med skatter och avgifter utan att det skall
straffa sig.