Inlägg från: Kristalii |Visa alla inlägg
  • Kristalii

    Onda bröst... hjälp

    Mina mjölkstockningar började oftast med frossa. Frös något otroligt. Det enda som hjälpte var lång supervarm dusch.

    Några timmar senare gjorde det ont i brösten.

    Amma som vanligt och vänta ut. Jag kommer tyvärr inte ihåg om jag tog Alvedon eller Ipren eller nåt. Ring Amningsmottagningen eller Amningshjälpen om det inte går över snart.

  • Kristalii

    Om förkylningen kom i princip samtidigt med det onda i brösten skulle jag tro att det inte är förkylning utan kroppens reaktion på mjölkstockningen.

    www.babydjungeln.se/mjolkstockning-2/

    "Mjölkstockning innebär att det står kvar för mycket mjölk i bröstet efter amningen. Mjölkgångar och mjölkkörtlar blir utspända. Delar av bröstet känns ömt, ibland hårt och rodnat.

    Mjölken pressas så småningom ut i omkringliggande vävnader, vilket ger en lokal inflammation. Man får då feber, huvudvärk och ont i hela kroppen som vid influensa. Mjölkstockning kan inträffa när som helst under amningsperioden."

    Sagogrynet är en bra källa!

    sagogrynet.wordpress.com/2010/05/12/mjolkstockning/

    Massera absolut inte brösten! Stryk försiktigt med en varm hand mot bröstvårtan.

    sagogrynet.wordpress.com/2012/03/22/massera-inte-en-mastit/

  • Kristalii

    Så länge du stryker är det bra! Men inte trycka eller klämma.

    Om de röda områdena blir större eller inte försvinner om ett par dagar måste du ta kontakt med Amningsmottagning eller BVC eller 1177.

    Det finns tre mycket bra källor när det gäller amning:

    amningshjalpen.se

    sagogrynet.wordpress.com

    babybaby.se

    Där kan du läsa hur mycket som helst.

    Dina gubbar på din smartphone blir frågetecken då Familjeliv inte kan "läsa/visa" dom.

Svar på tråden Onda bröst... hjälp