Inlägg från: Afasi |Visa alla inlägg
  • Afasi

    BF juli 2017

    Hoppar in här.


    Fyller 24 här på onsdag och har lagom till födelsedagen fått veta att jag väntar vårt tredje barn. Sambon är 25 och barnen är 5 och 2 år :) Verkar som att vi har bf runt 12/7.

  • Afasi
    libi skrev 2016-10-31 09:26:07 följande:

    Hej, plussade i helgen och har BF 7/7. Tredje barnet! Har redan oroskänslor för hur det ska gå. Har haft två problemfria graviditeter och förlossningar innan så kan man ha sådan tur att få vara med om det tre gånger????


    Jag har lite samma tankar jag. Visserligen var andra graviditeten ganska jobbig på slutet och sådär men ingenting som jag behövt bli sjukskriven för eller så. Rädd för att behöva bli det denna gången. Sen är jag lite smått nervös inför fl då vi bara hann vara inne i 8 minuter förra gången, tänk om jag föder hemma denna gång eller om det helt plötsligt tar flera dagar!
  • Afasi
    libi skrev 2016-10-31 11:28:57 följande:
    Jag tänker också på förlossningen men vi var i alla fall inne i 40 minuter men bor 35 minuter från sjukhuset så det får inte gå snabbare än då..... Fast längst bak i huvudet vet jag att det kommer ordna sig men med hormonerna som tilltar kommer jag återkomma till detta många gånger de närmsta månaderna tror jag
    Men oj vad jobbigt att bo så långt ifrån! Då förstår jag att du är nervös över den biten! Vi har typ 5-10 minuter till sjukhuset beroende på trafiken, hur lagligt man kör osv. Jag tänker att en sån sak kanske kan vara bra att ta upp med barnmorskan :) Jag lär nog iallafall göra det, speciellt eftersom bm på fl inte ens ville ha in mig än förra gången. Det var liksom "Ja du får väl komma in då så får vi se om det har hänt något, har det inte gjort det så får du åka hem igen" och en massa tjat om att det kan avta osv. Så lite rädd är jag för att få samma bemötande igen
  • Afasi
    Sofie1986 skrev 2016-10-31 11:58:57 följande:

    Är det fler som har träningsvärk/ växtvärk redan? Kanske är mensvärk men de skulle jag känna igen ju.
    Har inte berättat för mannen ännu ;)Planerar när och hur jag ska göra det.
    Trött som en ja jag vet inte vad. Somnade i soffan 19.30 igår.


    Guuud ja! Check check och check.


    Jag har vanligtvis typ aldrig direkt känningar inför mens så därför sticker detta ut enormt. Det molar som bara den nere i magen. Minns inte om det var så med de andra 2 barnen men så var det säkert. Har inte heller berättat för sambon, jag fyller 24 på onsdag så jag tänkte ha tacokväll med familjen hemma hos mamma, servera glass till efterrätt (trött på tårta för sonen OCH mamma har nyss fyllt) och där i sätta ett ljus med antingen en 5a (för antalet människor i familjen vi kommer bli) eller en 7a (för vi håller på o ska skaffa 2 katter också).
    Då får man liksom berätta för både sambon o mamma samtidigt.
    Trött är jag också, har varit komatrött senaste tiden. Typ kunnat somna på jobbet. Hemskt!

  • Afasi

    Är det någon som har ringt barnmorskan för inskrivning osv än? Jag kom på att jag nog får göra det i veckan trots att jag bara är i v 3+4 än. Minns att förra gången vi skulle få sommartid så ville dom att man ringde så snart som möjligt för att det var så tight om tider redan.

  • Afasi
    Sofie1986 skrev 2016-10-31 12:32:36 följande:
    Vilken tur. Är ju bara i V5 så kändes tidigt.
    Funderade på om jag hade tränat ;) Haha
    Kommer inte heller ihåg att jag haft det såhär med de andra 2. Men man glömmer ju så lätt.
    Vi ska till Lalandia nästa vecka. Måste man vara extra försiktig eller jag kan åka alla Rutchikanor med barnen?
    Vad spännande men kalaset. Undra om han förstår liksom ;)
    Sofie1986 skrev 2016-10-31 12:37:31 följande:

    När vi pratade i lördags så sa jag åh få får vi se om mensen kommer imorgon. Äsch fick jag som svar, du kan ju inte vara gravid redan, du har ju precis ut din spiral och så många gånger har vi inte haft sex.
    Men sen efter de har han inte sagt något och inte ens frågat om mensen :D
    Ska bli spännande om han kommer på de.


    Ja gud vad fort man glömmer! Helt galet!
    I så tidiga veckor ligger ju barnet så skyddat så jag skulle nog åka rutchkanor, kanske inte dom allra värsta men absolut ha så kul det bara går!

    Hahaha vad roliga dom är! Låter precis som min sambo! Han sa för några dagar sedan "ja men nästa vecka ska du ju ha mens". Vi bestämde oss att "lämna det åt ödet" denna månad och har helt seriöst bara haft ett samlag, det räckte tydligen fint men det tror jag inte sambon har räknat med! Har du bestämt hur du ska berätta eller inväntar du och ser om han frågar? :P

  • Afasi
    singato skrev 2016-10-31 13:03:02 följande:

    Jag ringde idag och fick tid först om en månad. Vet inte om det är lång tid eller inte? Minns inte hur det var med min första. Antar att en kanske inte får komma tidigt om det är andra barnet. 


     


    Och växtvärk/molvärk har jag också (Är också i vecka 5). Dock kommer det och går. Är det så för er också?


    Jag tror att dom ville att man skulle ringa tidigt just för att man skulle komma in i systemet så att säga. Kanske inte just för att boka alla besök :) Jag har för mig att jag hade första samtalet typ vecka 7-9 någon gång med båda barnen men jag kan minnas heltokigt!

    Ja alltså för mig känns det inte hela tiden utan i perioder. Har inte konstant molvärk. Som nu har jag jobbat 14-21.30 och då har jag inte känt något alls.
  • Afasi
    GrönaDruvan skrev 2016-10-31 19:53:27 följande:

    Grattis till alla plus!

    Jag skrev i början på tråden, men fick lite blod på pappret samma dag och tänkte det var kört denna gången också... (Två missfall innan, april och förra månaden).

    Idag såg testet ut såhär och det stämmer bra med tiden.

    Varenda toabesök är ångestframkallande

    Och jag tror att det ska komma blod, men jag hoppas detta lilla frö vill stanna nu..

    Inga symptom förutom lite ont i magen, kände av en släng av illamående nu i eftermiddags, men inget mer...

    Åh, snälla alla, håll tummarna att det stannar nu!!


    Åh men gud vad orolig du måste vara då. Kan inte ens föreställa mig känslan! Men vad roligt att den verkar vilja stanna! Jag håller tummarna!
  • Afasi
    Lillkolan skrev 2016-10-31 20:20:05 följande:

    Plussade idag och har BF den 3 Juli enligt uträkningar!
    Andra barnet, vår son är 7,5 år så det blir en liten sladdis ;). Men så är det när man vill gå färdigt högskolan och få jobb innan :P


    Grattis och välkommen!
  • Afasi
    FrökenMp skrev 2016-11-01 08:10:55 följande:
    Haha kunde ha varit jag som skrivit det där!

    Känner exakt som du. En brännande känsla i brösten och bröstvårtorna, kissade också fyra gånger inatt och konstant hungrig! Fick gräva fram en skål med tomater och morötter igårkväll för jag var så hungrig men ville inte äta "riktig" mat så sent haha.

    Är konstant trött och superkänslig. Sambon tjatade om nån kaffefläck igår som jag inte torkat bort från bänken så jag började gråta för han var så jobbig.. Haha.

    Ni som ska träffa barnmorska så tidigt, är det bara en introduktion ungefär eller får ni även vul?
    Första besöket hos bm brukar vara hälsosamtal om alkohol, levnadsvanor, rökning, vad man kan äta och bör avstå från osv. Efter det är det inskrivning. Vi har inget ultraljud förrän RUL som är runt vecka 18.
    GrönaDruvan skrev 2016-11-01 10:00:00 följande:

    Någon mer som inte har något symptom än?
    De andra gångerna jag fått missfall har jag haft symptom, men denna gången inget....
    Kanske positivt?
    När jag väntade sonen för 6 år sedan hade jag heller inga symptom!


    Jag brukar inte ha symtom såhär tidigt i graviditeten. Det kommer först senare för mig. Typ illamående osv. Än så länge har jag molvärk, ungefär som inför mens men en aning värre.

  • Afasi
    GrönaDruvan skrev 2016-11-01 17:48:35 följande:

    Jag ska inte ringa till mvc innan vecka 9-10 och ska definitivt inte säga det till någon (förutom några vänner) innan jag gjort ul vecka 12.
    Känner att det är onödigt att skriva in sig så tidigt ifall det skiter sig....


    Visst är det trist att avboka om det  skulle skita sig men i mitt fall tänker inte jag att jag väntar ett missfall utan jag väntar ett barn. Jag är inte speciellt orolig av mig så skiter det sig så gör det. Inte mycket som jag kan göra åt och att jag ringer barnmorskan lär ju inte förändra den saken. Då får man väl avboka och hoppas att tiden kommer till god nytta för någon annan.
  • Afasi
    GrönaDruvan skrev 2016-11-01 19:16:24 följande:
    Ja, alla gör ju som de vill. För min del har jag två barn sen innan och känner inte att jag behöver hälsosamtal...sen har jag två missfall bakom mig (ett i april och ett förra månaden) så det är inte så superlätt att vara positiv tyvärr. Försökt i snart 2 år...
    Skrev in mig i vecka 7 i mars och gjorde massa prover och annat, och det känns slöseri med pengar för vården faktiskt att göra allt det så tidigt...det är ju ändå många som får missfall...
    Men jag förstår också att det handlar mest om min rädsla. Vill inte göra för stor grej av allt innan jag är mer säker denna gång....

    Det förstår jag. Hälsosamtalet känns onödigt för mig också, 3e barnet här med. Jag är ledsen för dina missfall och förstår att det känns svårare då! Jag är lyckligtvis förskonad från mf hittills och är väldigt tacksam för det.
    Jag förstår hur du tänker med kostnaden men samtidigt så känns inte det som en anledning för mig att vänta med att ringa barnmorskan

  • Afasi
    GrönaDruvan skrev 2016-11-01 19:33:09 följande:
    Jag funderar ändå på att ringa och boka in mitt ul. Eftersom jag kommer vara i vecka 12 i julveckan, så känns det bra att boka in nu så det finns tid. Hade varit kul att berätta för föräldrar på julafton om allt gått bra.
    Ja jag vet ju inte alls hur det är där du bor :) Här får man iallafall inte något ul så länge det inte finns anledning att tro att det behövs ett. Vi har ju inte direkt något privat där man kan boka heller :) Så jag får fint vänta i typ 15 veckor till haha
  • Afasi
    GrönaDruvan skrev 2016-11-01 19:43:54 följande:
    När jag var gravid sist så fick man ett rutin ul i vecka 18-19 bara. Nu får man i vecka 12 också..om alla får det vet jag faktiskt inte, eller om det bara är för oss över 35..
    Okej ja men det kan ju bero på åldern. Jag är ju bara 23 än (24 imorgon.. Ångeeest) så jag har ingen aning om det kanske ändras då :)
  • Afasi
    Gameofthrones123 skrev 2016-11-02 09:20:14 följande:
    Blir visst en julibebis här också ???? någon mer som väntar barn nr 3?


    Ja enligt testerna så väntar vi visst också nr 3 :)


  • Afasi
    Milla78 skrev 2016-11-02 10:45:39 följande:

    Är fortfarande i chock! Kan inte riktigt fatta att det tog sig på andra försöket då dottern är ivf barn o tog 6 år på sig att bli till ???? Om allt går som det ska så har vi bf 12 juli ??


    Men shit vad roligt! Helt underbart ju att det gick så lätt av sig själv denna gång! Extra stort grattis! Verkar som att vi har bf samma dag :)
Svar på tråden BF juli 2017