• Anonym (nn)

    Varför vill alla bli sjukskrivna?

    hammarhajen skrev 2016-12-04 08:43:39 följande:

    Oj, så hårda ord i tråden.

    Sjukskrivning i sig löser inga problem, det har ju TS helt rätt i. Under en akut fas kan det absolut behövas och man har all rätt till det då, men ingenting i livet blir bättre om man kör på som vanligt efter sjukskrivningen. En sjukskrivning lindrar symptom kortsiktigt, men löser inga problem och går inte till botten med orsakerna, 

    Man HAR ett eget ansvar, även om man blir sjukskriven. Behöver man en sjukskrivning ska man inte skämmas, men samtidigt måste man också inse att det inte är hållbart att ha ett liv som kräver sjukskrivning i perioder. Lever man så galet att man behöver sjukskrivning har man ett eget ansvar att sedan ta tag i nödvändiga förändringar för att inte hamna där igen gång på annan. 

    I själva akuta fasen orkar man kanske inga åtgärder. Men när man börjar må bättre sedan måste man ta ansvar och ställa krav på partnern, eller köpa in städhjälp, eller ta tuffa samtal på jobbet, eller gå i terapi, byta jobb, skola om sig eller dra ner på standarden för att kunna jobba deltid. Eller vad som nu krävs. 


    Sansat och förståndigt inlägg!

    En del av problematiken, upplever jag, är att just utmattningssyndrom betydligt oftare tycks drabba de som har en begränsad förmåga att påverka sin vardag.

    När diagnosen först började användas var det oftast väldigt högpresterande individer som kört på i 110, jobbat galet mycket extra etc. Numera är den övervägande majoriteten av de som erhåller denna diagnos kvinnor i yrken som inte är så välbetalda och där man har en begränsad förmåga att påverka på sin arbetsplats. Det går tex, i runda slängar, 50 undersköterskor eller personliga assistenter på varje läkare som sjukskrivs med denna diagnos.

    Man ser också ett växande antal väldigt unga människor som precis kommit in på arbetsmarknaden och inte har en heltidstjänst som sjukskrivs för utmattningsbesvär.

    Detta visar på, tycker jag, att det inte är så enkelt som jobba mindre = håll dig frisk. Känslan av att inte kunna påverka, inte vara uppskattad, ekonomisk oro, psykosocial problematik etc är - tillsammans eller var för sig - minst lika utmattande som långa och ansvarsfyllda arbetsveckor i sig.
  • Anonym (nn)
    Anonym (Kunskap!) skrev 2016-12-04 15:17:28 följande:

    Jag förstår att det jag skriver upprör många människor, det väcker många frågor och ett förakt.

    Jag valde själv o bli sjukskriven, jag är företagare och försäkrad.

    Älskar mitt jobb och vill inte under några omständigheter byta till en anställning.

    Men i vissa skeenden i livet måste man få ta en "time out" från arbetslivet, fundera ut vad man vill med livet, bara ta hand om sig själv.

    Jag kom till den punkten i livet, daxs för en timeout, jag valde landsting och läkare för hjälp, många skriver om försäkringskassans bedömningar om att få vara sjukskriven och hur dom bedömer, visst fine.

    Jag pratade med min läkare och frågade om det var möjligt med en timeout, som alla utbildade personer finns olika nivåer på kunskap, min läkare berätta att visst kan försäkringskassan bedöma det hen skriver i sjukintyget, men hen vet även vad hen ska skriva för att garantera min sjukskrivning går igenom, oftast är inte läkaren som gör bedömningen på FK lika högt utbildad som vissa privata läkare vilket även syns  i lönekuvert för liknande arbete, nu fick jag en specialist med vidare utbildningar och en lön på det dubbla mot en ordinarie vanlig läkare. och hen bevisade det genom att min sjukskrivning gick igenom FK som rinnande vatten utan några frågor.

    Läkaren ville/gillade inte använda ordet timeout, men ordinerade min sjukskrivning/återhämtning med regelbunden träning och umgås med familj, jag reste med familjen och tränade på gym/bodypump 4-5 dagar i veckan, började cykla downhill med sonen och åkte slalom, samt mycket fiske, under tiden ritade jag mitt hus och fixade igenom byggloven, det var saker jag använde för att må bra igen, vilket även var läkarens bedömning att jag behövde.

    Jag har har aldrig varit långtidssjukskriven tidigare i livet, jag är tacksam jag fick en chans till återhämtning, nu trivs jag med livet igen och mitt dröm hus är på väg upp, jag är åter tillbaka i arbetslivet och ser den med nya ögon, jag arbetar på annat sätt nu och allt känns toppen.

    Många vänner och bekanta ifråga sätter hur jag kan leva som jag gör, dom fråga sätter sjukskrivningen jag hade, hur kan du träna,fiska resa osv, kan man det så kan man jobba tycker dom flesta, men som sagt det dom inte förstår skapar frågor,, dom förstod inte min sjukdom, , men å andra sidan har dom inte utbildningen för att förstå den heller.

    Det jag vill ha sagt är varför i frågar sätter så många varför man blir sjukskriven? varför har så många ett agg mot att man blir sjuk, oftast finns en orsak bakom ens sjukskrivning, jag vill inte dela den med alla, jag vill bara må bra igen, sedan hur man tar sig tillbaka är min sak, att jag använder ordet timeout väcker känslor, men det är mitt sätt o uttrycka mig på, för mig var det en timeout i livet.


    Bara för förtydligande så är det FK handläggare som bedömer läkarintygen. De läkare som jobbar på FK som försäkringsmedicinska rådgivare (i staden där jag jobbar, primärt specialistläkare inom psykiatri som även utbildats inom försäkringsmedicin) får under inga omständigheter uttala sig i eller ens tillfrågas kring bedömningen av läkarintyg. De används däremot för att förtydliga kring rent medicinska frågeställningar och även ibland för att skriva yttranden. Det senare oftast i de fall det finns uppenbara diskrepanser i ett läkarintyg. Men som sagt, bedömning av läkarintyg är inte någonting som en försäkringsmedicinsk rådgivare får eller kan blanda sig i.
  • Anonym (nn)
    Anonym (Nicke Nyfiken) skrev 2016-12-05 18:43:28 följande:

    Du svamlar en hel del och har inte rätt i att man kan få ersättning från Fk för att man behöver en time out. Det kallas fusk.

    Dock tjänar de riktigt bra. En gammal källa:

    www.expressen.se/nyheter/hemliga-lakare-avgor-besluten


    Tjänar bra ja men som sagt, de läkare som jobbar som försäkringsmedicinska rådgivare på FK gör ALDRIG några bedömningar och har noll att göra med beslut. De är en enormt bra och behövlig hjälp när handläggarna behöver förtydligande kring medicinska uppgifter men får inte på något vis uttala sig kring eller ens tillfrågas om bedömningar. Detta sagt med drygt 12 års erfarenhet av att arbeta på FK, med sjukpenning.
Svar på tråden Varför vill alla bli sjukskrivna?