Inlägg från: Mallemamma |Visa alla inlägg
  • Mallemamma

    Hur mycket sparar ni varje månad till era barn?

    Ingenting än. Studerande och låg inkomst och har inte prioriterat det. I min umgängeskrets var det inte många som hade några större summor undanlagda från sina familjer så jag har inte tänkt det som en självklarhet. Planerar att spara i framtiden när vi har råd så barnen har iaf till körkort och lite extra till examen t ex. 500kr/månaden?

    När ska de få dessa pengar? Vad är tänkt de ska göra med dom? Kommer ni ställa krav vad de används till eller får de spendera dom hur dom vill?

  • Mallemamma
    Jill 79 skrev 2016-12-03 15:33:36 följande:

    Egentligen gillar jag inte att spara i deras namn då de själva får full tillgång till det när de blir 18. Jag fick tillgång till det mins föräldrar sparat till mig och köpte en häst för 70000. Det var inte riktig det som var deras syfte med sparpengarna.


    Jag är inne på samma spår som du, är nyfiken på vad alla tänker att pengarna ska sparas till och om barnen kommer få fri tillgång till dem vid en viss ålder, skriv gärna om ni vill, ni som sparar större summor :)
    Madeloo skrev 2016-12-03 14:57:56 följande:

    Vi har mest tänkt som till en buffert, insats till lägenhet. Detta sparar vi i fonder, sen har vi ett vanligt sparkonto där sätter vi in de pengar som tex mor och farföräldrar gett i dopgåva , födelsedagar etc. Dessa pengar tänker vi att barnen kan använda när de vill ha nått större under åren, tex moppe eller vad det nu kan va. Så tänker vi ,


    Får de fri tillgång till pengarna vid en viss ålder eller kan man spara med "villkor" typ? Menar om de t ex verkligen vill ha pengarna till något annat än insats till lägenhet, har ni tänkt att de kan göra det då?
  • Mallemamma
    Violinisttre skrev 2016-12-04 00:51:01 följande:

    Har inga egna barn, men mina föräldrar sparade mitt barnbidrag och sedan fick jag tillgång till pengarna när jag fyllde 18. Är väldigt tacksam för det!


    Har du använt pengarna? Vad gjorde du med dom?
  • Mallemamma
    Violinisttre skrev 2016-12-04 11:32:43 följande:

    Är 20 nu och alla pengarna är kvar på kontot! Jag har bestämt mig för att dom får sitta där tills det är dags att köpa egen bostad (bor i studentlägenhet nu)


    Okej det låter klokt av dig :)
Svar på tråden Hur mycket sparar ni varje månad till era barn?