Inlägg från: Anonym (F-fia) |Visa alla inlägg
  • Anonym (F-fia)

    Stora bröst

    Jag har ganska stora. Jag tänker att om uppmärksamheten är välkommen eller ej beror på situation och person som ger uppmärksamheten. Sitter man och pratar med någon och inte har något sexuellt intresse för personen så är det extremt irriterande på gränsen till äckel. En kollega, en chef, en väns make, läraren på universitetet, en gammal gubbe (ffa när jag var yngre). Jag började anpassa hur jag klädde mig på jobbet. Stora kavajer osv. En ny chef stirrade oavbrutet på mina bröst i veckor så snart vi var i samma rum. Väldigt störande. Man vet till slut inte vart man ska ta vägen. Det är ju visuellt tafsande. Men om det är en intim situation och någon man visat sitt intresse för så är det självklart mysigt om han tycker om min kropp och visar det. Men även pojkvänner/makar kan tafsa. Det handlar ju om huruvida det är ett välkommet närmande eller ej. Nu är jag coolare som äldre men kan fortfarande tycka att det är störande. Visa respekt och kolla om det är ömsesidigt intresse innan man stirrar. Påminn dig själv om att se människan i ögonen/ansiktet om det är svårt att låta bli. (Funkar inte att säga åt sig själv att inte stirra, har omvänd effekt). Välj ist vart du vill rikta din uppmärksamhet. Om du inte har allvarlig uppmärksamhetsstörning så kan du låta bli.

  • Anonym (F-fia)

    Om det är smickrande ibland? Om uppmärksamheten.kommer från rätt person såklart. Men har man stora bröst så är det inte någon nyhetens behag att få just den uppmärksamheten.

  • Anonym (F-fia)
    Anonym (mussepigg) skrev 2020-10-11 03:02:36 följande:

    Jag är kan inte rårör det men jag tycker att stora brösrr bland det finaste som finns


    Alltså nu handlar det ju inte om vad man tycker är fint, utan om beteendet. Hur du beter dig kan du rå för. Jag är ganska övertygad om att stirrande män uppfattas ofta som lite creepy, obehagliga. För det är inte socialt accepterat att stirra på någon. Saknar någon den grundläggande spärren så är det en naturlig instinkt att dra sig undan personen som beter sig så. Vilka fler spärrat saknar människan då?

    Män som vet att flörta med respekt lyckas nog med mer än att bara stirra kvinnan till obehag. Det är han som går hem med henne. Men kanske är det bara ett uttryck för bristande förmåga att hantera mänskliga möten.
Svar på tråden Stora bröst