Fler som kommer försöka bli gravida sommaren 2017?
Vi börjar försöka till våren ???? Anledningen till att vi väntar några månader är för låta det sjunka in lite nu efter vi "bestämt" oss. Jag kan inte tänka på annat just!
Vi börjar försöka till våren ???? Anledningen till att vi väntar några månader är för låta det sjunka in lite nu efter vi "bestämt" oss. Jag kan inte tänka på annat just!
Härligt! Vad använder ni för preventivmedel så länge? Jag har precis lyckats övertala min sambo att jag lämnar p-piller o vi kör Natural Cycles o kondomer inför satsa på att bli gravida till sommaren! Dock har jag blivit förkyld så tempandet har inte gått så bra, men förhoppningvis kommer mensen någon gång så jag kan försöka hitta ÄL nästa gång (om det kommer igång så snart, är beredd att det kan ta tid efter p-piller).
Hej alla blivande mammor!
Nu är det ju faktiskt 2017 och i år ska vi försöka bli gravida, woho! Bara några månader kvar för de flesta. Det har redan gått mer än en månad sedan tråden startades, tiden kommer gå fort trots att det ibland känns som att det är en evighet kvar :)
Förstår vad du menar med att det börjar närma sig. Men tycker att tiden går sååå långsamt. Vill bara ha vår/sommar nu.
Visst är det så att det dyker upp graviditeter och bebisar överallt. Min syster fick sin första i oktober så man längtar ju bara sååå mycket efter en egen.
Tycker Alla väntar barn..! Men det är väl kanske för att man är i den åldern.. Längtar som en tok efter att få börja verkstaden.
Typ samma här.. Tur jag är så inkörd på jobbet att det går av bara farten, för det är mest bebistankar som snurrar om dagarna just nu..!
Jag har fått för mig att jag skulle vilja ha en tidig vårbebis (om man nu ändå planerar så kan man få önska, tycker jag), så april blir första månaden som vi kan försöka aktivt. Ska montera ur sprialen innan dess också, så det kan väl tänkas att det blir efter äl i mars kanske. Fast idag hade jag helst velat börja NU!
Har blivit överraskad av sambon med inseminering nu ist, haha. Så vi kör första försöket denna månad ????