Rökare, varför slänger ni eran cigg på marken?
Nu har jag inte läst tråden ordentligt eftersom det ännu är tidigt på morgonkvisten och jag har ingen lust att tappa humöret redan.
Jag måste dock fråga - allteftersom jag inte förstått - vad är det som är så farligt med fimpar på marken? Så vitt jag vet är det inte på något sätt emot lagen om nedskräpning. Så långt som min erfarenhet och mina biologikunskaper sträcker sig vågar jag också förlita mig på att Moder Natur tar hand om fimparna på sitt sätt. Det har hänt många gånger att jag kastat en fimp någonstans som inte legat kvar efter viss passerad tid. Antingen tyder detta på naturlig nedbrytning eller på att folk äter fimpar. Det sistnämnda låter mindre trovärdigt, va?
Förklara för mig om ni invänder er mot detta. Jag förstode nämligen inte alls.
Jan
En cigarett brukar innehålla ca 9 - 30 mg nikotin.
1-2 mg nikotin per kg kroppsvikt kan ge förgiftningssymptom. Om valpen får i sig så mycket som 8 mg per kg kroppsvikt (80 mg om hunden väger 10 kg) är det risk att den dör.
En fimp innehåller ca 25% av den ursprungliga mängden nikotin. Det innebär alltså att en liten valp kan få förgiftningssymptom av att äta en enda fimp.
källa: veterinaren.nu/fragelada/besvarad/hund/fimpar-91e178
Att slänga giftigt skräp omkring sig borde enligt min åsikt vara belagt med böter, vilket det också är i en del länder. Bl.a. Singapore finansierar en del av sina poliser med att ge rökare böter.