Miriami skrev 2016-12-20 12:00:34 följande:
Tråkigt att bvc inte kan ge bra råd. Vad ska man ha dom till när man inte får hjälp...
Resulax är jätte bra. Det är ungefär samma som lavemang.Lactulos 3-5ml prova det.
Fast då bör man stå på sig och se till att få råd. Tyvärr har många inställningen att "små barn har ofta magproblem - så är det bara och det går för det mesta över".
Jag tycker däremot kanske inte att man i första hand ska rekommendera minilavemang till en 4 veckors bebis..
TS, det är mycket som kan ställa till det i en litens mage. Det finns ett par saker som ni kan prova - vissa saker kan lindra (det är olika för alla om det funkar tyvärr): Semper magdroppar hjälper bakteriefloran i tarmen. Minifomdroppar (vid varje amning) är en annan sak som också brukar rekommenderas. Du kan prova att äta komjölksfritt i några veckor. Det kan vara så att hon är känslig för komjölksprotein i din mat och som går över i bröstmjölken. Magmassage kan hjälpa.
Det kan vara omogen tarm eller en reaktion på något som du äter. Vi hade mycket pysventiler till min äldste son. Det som kom ut var också slemmigt och löst, med gaser. Det blev bättre efter ett par månader och gick successivt över helt (vid 4-5 månader).