9-åring - pappig, svårt vid separation
Hej!
Jag har en 9-årig dotter som helt plötsligt är extremt pappig. Jag och barnens mamma är separerade sedan 7 år och har varannan vecka. Detta har gått så bra som det kan tycker vi båda.
Min dotter har varit ledsen, från och till, då det är byte mellan mig och hennes mamma. Sedan några veckor har dottern varit extremt pappig. Vill vara nära och blir väldigt ledsen när jag lämnar och det är byte. Hon säger att hon "längtar efter mig" osv.
Har läst en del om 9-åringar och det är uppenbart att de behöver mycket närhet och är mer oroliga i denna ålder.
Det jag söker är väl lite lugnande ord (om det finns några sådana) men också eventuella förslag på hur jag/vi kan underlätta detta för dottern ifråga om delat boende osv.
Tacksam för svar!