• Zadre

    Hur mycket pengar lägger ni på kläder i månaden?

    mammalovis skrev 2017-02-03 16:01:27 följande:
    Fast det som inte framgår är väl vad prislappen på ts kläder ligger på. Det är ju en enorm skillnad om man handlar på rea från 25 kr plagget och säg 500-1000 kr per plagg. Så rent tekniskt skulle det ju kunna vara så att hon köper 7-10 plagg per månad, d v s 2-3 per person och det är ju inte överdrivet. Däremot tycker jag det är helt sjukt att lägga stora summor på t ex märkeskläder, framför allt medan barnen växer.
    Jag tycker det är överdrivet att handla kläder varje månad. Småbarn som växer som träd kanske kräver nytt ofta men en färdidvuxen människa har inget anledning att köpa nytt varje månad.

    TS. Mellan 7000-10000 i månaden? Seriöst, HUR kommer man upp i såna summor? Vilken nivå handlar det om? Hundra plagg på second hand eller ett antal märkesplagg? Samlar ni kläderna på hög eller gör ni er av med sånt ni ledsnat på? Tänker ni öht på miljöaspekten?
  • Zadre
    Anonym (Singelpappa) skrev 2017-02-04 11:13:40 följande:
    Båda flickorna är högskolestuderande. Studielån och bidrag räcker inte långt, men visst, det är lite saftig utgift för mig. Juridiskt blir man vuxen vid 18 men även när de är 40+ om jag fortfarande lever då så är de alltid mina bebisar och prinsessor ändå.
    Om de ska klara sej i vuxenlivet så måste de ändå lära sej att hushålla med pengar. Har man inte råd att köpa en massa kläder varje månad så kan man inte springa till pappa och be om pengar till det. Det funkar inte så. Du kanske tror att du hjälper dem men du gör inte det. Det är såna människor man hitta på Lyxfällan sen.
    Anonym (Agnes) skrev 2017-02-04 20:42:36 följande:
    Varför skulle jag ljuga som anonym? Vinner liksom ingenting på det
    VAD handlar du för kläder så du kommer upp i sådana summor? Hur kan man finna behov för såna mängder? Använder du allt eller kan du gräva i garderoben och hitta en hög kläder du handlade förra året med prislapparna kvar?
Svar på tråden Hur mycket pengar lägger ni på kläder i månaden?