Inlägg från: Anonym (Skribenten) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Skribenten)

    Skulle du skriva bort sambolagen själv?

    MadHatter skrev 2017-02-07 19:13:44 följande:
    Om sambon äger lägenheten och har rätt till den efter ev skilsmässa samt att jag skulle betala hyra till honom blir det ju notsvarande en hyresvärd.

    Jag hoppas att jag aldrig hamnar i en situation att jag måste bli sambo för att inte bli hemlös. Säkert förekommer sådana situationer, vilket är mycket sorgligt men jag tror att det oftast går attlösa på andra sätt än att ena partnern ska vara inneboende hos den andre. I de allr flesta fall är inte enda lösningen att ha en bostad att hyra av sin sambo.

    Och jag skulle aldrig frivilligt sätta mig i en sådan situation.

    Sen förstår jag gicetvis att andra människor gör andra val, berättar bara hur jag skulle ha gjort.
    Vad menar du med skillsmässa och inneboende hos sin sambo?
    Inneboende har man när man tex hyr ut ett rum i en bostad.
    Bor man ihop så är man sambos bor man på var sitt håll så är man särbos.

    Hemlös?
    Är det sorgligt med tex 2 unga människor som flyttar ihop bara för att den andre köpt en bostad, förstår inte riktigt, det är ju garanterat mer sorgligt att bo hemma.
  • Anonym (Skribenten)
    Anonym (???) skrev 2017-02-07 09:24:38 följande:
    Om bostaden inskaffats för gemensamt bruk och man bott tillsammans där tillräckligt länge osv så har sambon enligt lag rätt till hälften av överskottet. Ville man inte ha det så, så fanns alternativet att teckna samboavtal innan man flyttade in, eller att inte flytta ihop alls om man inte kan komma överens.

    Att däremot i efterhand försöka LURA sin sambo på det som är hens lagliga rätt är ju såklart fel. Och olagligt.
    Du hör ju själv hur dumt det låter, "gemensamt bruk" ungefär som man delade busskort och har rätt till hälften av värdet.
  • Anonym (Skribenten)
    Anonym (#) skrev 2017-02-07 19:59:07 följande:
    Grundprincipen är att det är samboegendomens nettoöverskott som ska fördelas. Om den ena parten lagt pengar på det som räknas som värdehöjande renovering i bostaden (oavsett om hen är ägare eller ej) kan det tas med vid uträkning av nettoöverskottet. Vad gäller kontantinsatsen så beror det till viss del på varifrån pengarna till den kommer. Om det går att stödja att pengarna varit avsedda som enskild egendom (arv, gåva, etc) för den som lagt in dem ska de inte ingå i samboegendomen, men om det t.ex rör sig om vinst från en tidigare bostadsförsäljning kommer de troligen ingå. Som sagt; det är sällan så enkelt som 50-50.

    Sambolagen finns av goda skäl. Gillar man den inte skriver man bort den, i likhet med att skriva ett äktenskapsförord.
    Det du anser är goda skäl går inte att uppnå på att sätt än med nuvarande lag?
  • Anonym (Skribenten)
    Anonym (#) skrev 2017-02-07 20:02:17 följande:
    Om det låter dumt eller ej är ju en personlig åsikt. Själv tycker jag det låter vettigt att min partner har rätt att ta del av något som jag faktiskt köpt delvis åt hen, oavsett om det är ett busskort eller ett boende.
    Ni behöver en lag som reglerar det eftersom det är för svårt att skriva papper på samägande om det så krävdes?
  • Anonym (Skribenten)

    Om någon undrar så händer det inte mycket just nu.
    Den drabbade i fråga kommer inte agera eller uppmuntra till något på inrådan av jurist, vilket är helt korrekt.

  • Anonym (Skribenten)

    Så att dela på månadsavgiften som går till föreningen ser du som att man hyr av sin sambo?

  • Anonym (Skribenten)
    Anonym (#) skrev 2017-02-07 21:40:41 följande:

    Jag tycker det är vettigt att den ekonomiskt svagare parten har en viss ekonomisk trygghet vid separation i ett längre samboförhållande där det finns samboegendom. Jag tycker inte den nuvarande lagen är dålig, men det är möjligt att någon som är mer insatt skulle kunna få till en ännu bättre lagstiftning.Just jag behöver ingenting. Om det vore som du tycker det ska vara så faller dock hela principen om att skydda den ekonomiskt svagare parten vid separation eftersom den ekonomiskt starkare då har hela makten. Idag har båda parter en viss chans till inflytande.

    Och återigen, det ÄR jättelätt att skriva bort sambolagen, men visst, det kräver ju eftertanke.Eftersom du inte skrivit mycket konkret om situationen alls är det svårt för nån att undra hur det går.


    Nu kom det igen, jättelätt att skriva bort.

    Visst men det är lika lätt att skriva papper på samägande det görs på samma sätt, med en penna.
  • Anonym (Skribenten)
    Anonym (???) skrev 2017-02-07 22:33:19 följande:
    Jag tycker inte alls det låter dumt. Jag tycker det låter helt självklart eftersom det är så lagen är. Att DU tycker det låter dumt betyder liksom inte att du plötsligt har rätt...
    Nej inte plötsligt har rätt, men du bör ändå fundera på om det verkligen är bra med en lag som tar egendom från någon annan så kanske du förstår varför jag tycker som jag gör.
  • Anonym (Skribenten)
    Anonym (#) skrev 2017-02-07 21:40:41 följande:
    Jag tycker det är vettigt att den ekonomiskt svagare parten har en viss ekonomisk trygghet vid separation i ett längre samboförhållande där det finns samboegendom. Jag tycker inte den nuvarande lagen är dålig, men det är möjligt att någon som är mer insatt skulle kunna få till en ännu bättre lagstiftning.
    Anonym (Skribenten) skrev 2017-02-07 20:34:28 följande:

    Ni behöver en lag som reglerar det eftersom det är för svårt att skriva papper på samägande om det så krävdes?


    Just jag behöver ingenting. Om det vore som du tycker det ska vara så faller dock hela principen om att skydda den ekonomiskt svagare parten vid separation eftersom den ekonomiskt starkare då har hela makten. Idag har båda parter en viss chans till inflytande.

    Och återigen, det ÄR jättelätt att skriva bort sambolagen, men visst, det kräver ju eftertanke.Eftersom du inte skrivit mycket konkret om situationen alls är det svårt för nån att undra hur det går.
    Skrev status några inlägg upp.
  • Anonym (Skribenten)
    Anonym (#) skrev 2017-02-08 08:02:14 följande:
    & Som jag skrev i inlägget du citerade; jag tycker inte det är en bra variant eftersom hela makten då hamnar hos den ekonomiskt starkare parten & skyddet för den ekonomiskt svagare försvinner. Med dagens lag har båda parter möjlighet till inflytande.

    Jag förstår dina argument men jag håller ändå inte med. Jag vidhåller att det stora problemet är att människor inte tar ansvar för det vardagsjuridiska i sina liv och inte tänker på att samboskap är ett åtagande. Jag tycker heller inte sambolagens nuvarande utformande gör det lätt att "ta någons egendom".

    Det ska vara svårt att ha inflytande på någon annans egendom.
    Det blir lite som så att du köper en bil för att ni ska ha något att åka runt i och sen ska den delas för att den köptes för gemensamt bruk.

    Du har rätt folk tar inte ansvar, om det var omvänt att par måste skriva samägande om den ene köpt bostaden varför kan det inte ligga på par att ha ansvar att skriva papper om man nu tycker att folk borde klara av vardagsjuridiken?

    Det är alltid bättre än att ha lagar som går in och reglerar.
    Det finns ingen svag part det är bara ett påhitt för att slippa lägga ansvar på par att skriva avtal om ägande och reglera det i lagen istället.

    Lagen borde aldrig gå över köpekontraktet, vill man slippa avtal så kan man gifta sig.
  • Anonym (Skribenten)
    Anonym (Pia) skrev 2017-02-09 10:39:35 följande:
    Bilen är ett bra exempel då det ofta blir fel när sambo delar. Han har köpt bilen och gör avbetalningarna. Hon köper maten och kläder till barnen för så gör de uppdelningen. De ska sedan separera, han äger bilen och hon får ingen del i den. Att hon betalat mat och kläder, ja det är borta.
    Ja det är upp till var och en hur man vill lägga upp ekonomin.
    Det är ju inte mer än rätt att den som äger bilen och betalt den behåller den, precis som en bostad.
    Alla får ta ansvar för sin ekonomi, även om någon äger bilen och betalar den så är det inget som hindrar att man delar på övriga kostnader.
    Samma sak om man ska betala mer än halva månadsavgiften och inte äger bostaden så bör man skriva någon innan man går in med pengar och betalar amorteringar , renoveringar etc.
    Har man inte gjort det så finns det ingen mening att bodela och bör inte göra det heller.

    Du och ingen annan ska tvingas dela din bostad mot din vilja, som sagt hur man lägger upp ekonomin är upp till var och en.
  • Anonym (Skribenten)
    Anonym (Pia) skrev 2017-02-09 11:58:19 följande:
    Du fattar inte vad jag skrev tror jag. Vanligt att kvinna sköter mycket av småinköpen medan mannen gör de större inköpen. Man bara delar upp det så, betalar ungefär hälften var. Därmed blev det så att han hade betalat för soffa, tv och bil när de skulle flyttas isär, hon hade betalat mat, el och gardiner. Därav kom behovet att skriva en ny lag (sambolagen) att det som köps in för gemensamt bruk under sambotiden också skall delas på vid separation.

    Kan tillägga att jag nyligen skilt mig (var alltså gift) och kan säga min exmake var en girig kossa som krävt hälften av de stora penninggåvor jag fått av min far senaste åren. Sett i efterhand borde pappa ha skrivit gåvobrev att det var enskild egendom, min dåvarande make hade inte behövt se gåvobreven.
    Du tycker din make är en girig kossa som tog dina pengar, varför?
  • Anonym (Skribenten)
    Anonym (Girigakossor) skrev 2017-02-09 10:46:33 följande:
    Ja det är väl klart att den som betalat är den som ska kunna besluta om att dela med sig eller inte? Det är väl bara att vägra att flytta ihop tills man har hittat en lösning?
    Om man redan bor ihop, varför ska det spela roll?, har du köpt något så har du köpt något, ska man bo 20 år med någon så kanske det borde ligga lite ansvar att vara med på det man köper, annars äger man det ju inte.
  • Anonym (Skribenten)
    Anonym (Girigakossor) skrev 2017-02-09 13:37:48 följande:
    Det är väl inget problem att betala halva soffan och kräva pengar för halva kostnaden för gardinerna?
    Förstår inte heller vad problemet är med att dela upp ekonomin?
  • Anonym (Skribenten)
    Anonym (@) skrev 2017-02-09 12:35:34 följande:
    Varför sitter du här och frågar om att fejka samboavtal om personen i fråga har jurist? Det är väll lämpligt att ta upp den frågan med sin jurist.
    Vad spelar det för roll om man pratat med en jurist?
  • Anonym (Skribenten)
    Anonym (???) skrev 2017-02-09 19:25:43 följande:
    Ingen tvingas. Det är frivilligt att bli sambo. Vill man intekan man låta bli. Eller skriva ett samboavtal... Allt helt frivilligt.

    Lagen är liksom ganska tydlig. Att hålla på och tycka att den ska vara tvärtom är meningslöst...
    Valet om att bli sambo skulle fortfarande vara frivilligt även om man tog bort lagen så det skulle fungera alldeles utmärkt för de flesta, kanske inte för er som utnyttjar lagen.

    Du är på ett diskussionsforum , där diskuterar man, tycker du att det är meningslöst så är det valfritt att läsa eller logga av och ta en promenad i skogen istället.
    Jag personligen inte kunna ta någon annans bostad bara för att jag varit sambo, skulle inte kunna leva med mig själv, med skammen av att ta något som jag inte köpt eller betalt.
    Att betala halva månadsavgiften motiverar det inte heller eller en burk färg på 5-10 år utan jag hade mer varit tacksam för att min sambo köpt en bostad för att vi skulle ha någonstans att bo.

    Men känner man att man kan leva med sig själv så är det väl bara att starta en process mot sin partner. det kan bara gå en vinnande ur det hela och det är den som begär bodelning.
  • Anonym (Skribenten)
    Anonym (@) skrev 2017-02-09 19:40:08 följande:
    Det spelar väll en väldigt stor roll, av juristen kan du få ett rakt och korrekt svar vad man bör göra och inte bör göra.
    Jo det framkom några bra råd.
  • Anonym (Skribenten)
    Anonym (???) skrev 2017-02-09 22:10:53 följande:
    Fast de extremfallen är nog få. Det är ju däremot vanligt att den part som inte varit med och lagt in handpenning ofta 'straffas' genom att behöva betala alla andra omkostnader istället, alltid med argumentet att 'jag står ju för boendet'... Så i realiteten så har ofta den part som inte står på köpekontraktet betalat hälften eller t.o.m. mer under alla år. Sedan när det är dags att gå isär (om inte sambolagen funnits) så står hen utan något av värde kvar medan köparen plötsligt är miljonär... Verkligen inte rättvist... Därför finns lagen. Och för att man inte ska kunna luras åt andra hållet så finns då möjligheten att skriva ett avtal så att man får det som man vill istället. Orkar man inte bry sig om att skriva ett sådant avtal så får man faktiskt låta bli att gnälla i efterhand när det inte blev som man hade tänkt sig.

    Och återigen... Man TAR inte något när man har laglig rätt. Man får det.

    Och vad menar du med 'er som utnyttjar lagen'? Jag personligen är gift. När jag och min man köpte vårt hus så stod jag för hela insatsen. Inga kontrakt eller extrapapper. Skulle vi skilja oss så delar jag gladeligen med mig av allt överskott. Precis som det ska vara.
    Tror inte det är vanligt alls bland sambos om den ene äger bostaden.
    Det vanligast är då faktiskt den som äger den betalar dess kostnader, lån ränta och amorteringar och man delar på avgiften, det är den vanligaste modellen om man inte köpt något tillsammans.

    Ja har man betalat mer så får man det väl vara så,man har ju valet att lägga upp ekonomin hur man vill så att man straffas förstår jag inte hur du menar.
    Fortfarande inte ett giltigt skäl att kräva delning av någons egendom och bostad.
    Varför skulle man betala mer finns ingen logik, har aldrig fattat folk som gör det och sen gnäller om det.

    Härregud människa , Du ser inte skillnaden mellan att ta något och få något?
    Visst du har laglig rätt men när man begär bodelning på någon som man som sambo inte köpt så TAR man något du får inte halva när du begär det du tar halva.

    Har du som sambo inte inte köpt bostaden, inte betalt den inte skrivit på köpekontrakt, så tar du något från din partner sen att man gör det med lagen rätt jur det ju inte till något bra.

    "Och vad menar du med 'er som utnyttjar lagen'? Jag personligen är gift. När jag och min man köpte vårt hus så stod jag för hela insatsen. Inga kontrakt eller extrapapper. Skulle vi skilja oss så delar jag gladeligen med mig av allt överskott. Precis som det ska vara. "

    Ja och du är gift vad är konstigt?
    ÄR man gift så delar man på allt

    Vi pratar sambolagen här.
  • Anonym (Skribenten)
    Anonym (ljushuvudet) skrev 2017-03-19 20:00:05 följande:

    vad hände sedan ?


    Det gick bra, pappret är ordnat, och människans tillhörigheter är förpassade dit det borde förpassats för länge sedan.
  • Anonym (Skribenten)

    Ja, det godkändes när hon insåg att hon inte skulle få ut några pengar, då var det inte intressant längre.

Svar på tråden Skulle du skriva bort sambolagen själv?