Hur mycket kläder köper du per säsong?
Förutsätt att frågan varken riktar sig till fattiga eller rika, modeslavar eller modeoffer utan en helt vanlig Svensson med en "normalstor" garderob. Hur mycket nya kläder per säsong är lagom att köpa? Dom flesta har ju säkert tillräckligt för att klara sig om man vill och måste men om man aspirerar på att byta ut eller lägga till åtminstone några plagg varje säsong hur många är då lagom? Vilken devis lever du efter när det gäller nytt och gammalt, kasta eller spara? Ungefär hur många av varje tycker du är lagom att ha av skjortor, tröjor, tjocktröjor, jeans, finbyxor, kjolar och klänningar etc?
Jag dömer dig inte på något vis så ta det inte så och jag köper säkert lika mycket själv utan jag försöker komma fram till vad som kan anses vara "normalt". Dom 10 plaggen du köper ersätter det 10 andra plagg eller har du kvar mestadels av dom gamla kläderna också?
Det låter lite lite (för mig) med tre par byxor men det kanske inte är det om du går med klänningar lika ofta som byxor för då blir det ju sex stycken olika val per vecka. Du har cirka 10 toppar om jag fattar rätt och det låter ju rätt lagom att variera med, kanske det också är lite lite för min egen del men så är jag ju van att ha massor av kläder och det tänkte jag försöka komma ifrån. Tycker du själv att du går med samma kläder om och om igen? Har någon kommenterat det för dig? Inte för att jag bryr mig vad andra tycker egentligen men samtidigt vill jag ju inte vara stans byfåne heller.
