Inlägg från: Anonym (Sanitetskontroll) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Sanitetskontroll)

    Är det hetsjakt på Peter Springare nu?

    Det är viktigt att så många som möjligt reagerar när en myndighetsrepresentant påstår sig vilja förinta människor.

    Ytterst obehagligt.

  • Anonym (Sanitetskontroll)
    Anonym (Lalaland) skrev 2017-03-20 18:50:13 följande:
    Och exakt vilka ville han förinta?
    Personer han kallar vänsterextremistiska journalister.

    Endast han själv vet väl exakt vilka enskilda individer det är han vill förinta.

    Ytterst obehagligt att en polis uttrycker sig så. Men det är viktigt att komma ihåg att det finns rötägg överallt, så ingen skugga faller över poliskåren som helhet för att det finns en polis som skriver att han vill förinta människor och som dessutom är en demokrati- och pressfrihetshatare.

    Han vill förmodligen bara ha uppmärksamhet och begriper inte vad det är han säger, men inte desto mindre är han polis och dessutom någon slags chef i Örebro.
  • Anonym (Sanitetskontroll)
    Anonym (Lalaland) skrev 2017-03-20 20:05:36 följande:
    Och du tror på fullaste allvar att han menade ställa upp dom och skjuta dom snarare än syfta på vissa s k journalisters extremt vinklade texter som egentligen helt går emot god journalistik?
    Jag uppfattar det som att det finns ett sådant språkbruk inom vissa högerextremistiska kretsar

    Du menar att han inte känner till betydelsen av förinta, samt att han är motståndare till press- och yttrandefrihet.

    Jag uppfattar det inte som att han är en imbecill högerextremist utan att han i stället bara har en abnorm agenda, en agenda där man skriver om journalister som ska förintas.

    Återigen. Det är ingen anklagelse mot poliskåren som helhet. Det finns rötägg inom alla yrkesgrupper.
  • Anonym (Sanitetskontroll)
    Anonym (Med i gruppen) skrev 2017-03-20 20:39:53 följande:
    Läs och lugna ner dig.

    nyheteridag.se/springare-om-kritikstormen-mis.../
    Jag har läst. Pinsamt illa skrivet. Dessutom lyckas han inte ens göra en trovärdig pudel och det antidemokratiska angreppet på pressfrihet och yttrandefrihet han gjorde sig skyldig till förbigår han med total tystnad.

    Kanske är han bara gaggig men i så fall rejält gaggig: En polis som inte känner till eller respekterar Sveriges grundlagar som ju är förutsättningen för vår demokrati.

    Illa. Mycket illa.
Svar på tråden Är det hetsjakt på Peter Springare nu?