ligga i sängen hela dagarna
Hej,
Jag är 19 år och trött, väldigt trött.
Har två jobb (jobbar vissa kvällar och helger) och går sista året på gymnasiet. Har intressen, bra vänner, en bra pojkvän som jag bort tillsammans med och går naturvetenskapsprogrammet.
Men jag känner att min brist på energi påverkar mitt liv och mina dagar går ut på att hushålla med energi så att den räcker hela dagen. Kraschar ofta redan vid 12-14 tiden på dagen. Och när jag kraschar lägger jag mig i sängen resten av dagen, släcker lampan och sover eller tittar på något på datorn. Hörs något ljud blir jag irriterad och det tar mycket energi. Om jag har tur återfår jag lite energi på kvällen igen. Vissa helger kan jag ligga i sängen i 2 dygn (bortsett från om jag jobbar eller går en promenad eller så)
De vänner jag har som jag tycker om att umgås med får jag välja bra dagar. Däremot i skolan där jag inte kan välja när och vilka jag ska träffa har jag de senaste fyra åren sökt mig till de "tysta och lugna" personerna som inte tar plats eller energi. Men då jag egentligen älskar att umgås med personer som är motsatsen.
Någon som känner igen sig? Vet vad det kan bero på? (Jag tycker om att göra saker, mår bra och är glad i övrigt) Hur ska man göra för att få mer energi?