Inlägg från: Anonym (Undrar) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Undrar)

    Gå skilda vägar?

    Jag ska försöka formulera mig bra. Min partner (L) och jag har i något år bråkat om hens drickande, igår urartade det. Jag väntar vårt gemensama barn.

    Jag flyttade FLERA mil till okänd ort med mitt barn till hen för att vi skulle kunna bygga upp en framtid tillsammans, jag känner ingen här förutom L's vänner, liten håla alla känner alla.

    J= jag

    L=partner

    L dricker hela kvällen med sina vänner här hemma (barnfria)

    Jag går och lägger mig

    L: ska vi se film?

    J: jag orkar inte

    L: imorgon kanske

    J: ja kanske

    L: sur?

    J: ja faktiskt för jag nu sitter vi här igen medans du dricker

    L: *skriker massa om att jag aldrig kan komma på något att göra* jag orkar inte med dig!!

    Jag gråter och ringer en vän och ber hen hämta mig för att kunna åka till hemstaden

    L: ska ditt gamla ligg hämta dig? Åker du så skiljer vi oss, då är det slut!

    J: rör mig inte, jag vill inte att du rör mig *gråter*

    L: *snäll röst * vad har jag gjort? Det är alltid fel på mig

    L: åker du så är det slut, jag packar dina saker.

    Jag åkte sen välde det in samtal och sms visa sa "snälla svara mig jag vill prata" andra "varför gör du så här, det är aldrig fel på dig det är alltid fel på mig. Du älskar inte mig längre du gjorde ett val" nästa "vad har jag gjort, jag förstår ingenting"

    Nästa "okej bra, nu har Du gjort ditt val, jag packar dina saker. Kom ihåg att det är min unge med" osv osv. Konstant har jag gått tillbaka till hens drickande liv men nu orkar jag inte mer. Gör jag fel? Skiljas? Stanna? Åsikter?

  • Svar på tråden Gå skilda vägar?
  • Anonym (Undrar)
    klyban skrev 2017-03-26 18:42:50 följande:

    Vadå har han vänner varje dag, varje helg eller hur ofta är detta?
    Låter en del som du saknar din hemort, tom en hel del.


    Hen har oftast vänner här varje helg, som dricker. Har hen inte vänner här så dricker hen i sin ensamhet, varje helg dricks det. Ja jag saknar min hemort, jag trivs inte här men jag försöker trivas men det gör det svårt för mig när jag drivs bort pga alkoholen. Jag dricker på sin höjd MAX 2 gånger per år och då dricker jag kanske 1 öl. Denna diskussionen om drickande har varit uppe på tavlan länge länge men varje gång får jag samma svar "jag ska sluta" utan resultat sen används "om jag slutar dricka så ska du..."
  • Anonym (Undrar)
    klyban skrev 2017-03-26 19:05:34 följande:

    Det låter lite som Kinesisk vattentortyr och din flytt.
    Det är svårt att träffa nya vänner och inte ha egna att tillgå, det är lätt att man bli olycklig då.
    Då spelar det ingen roll hur snälla dom är eller försöker.

    Hans utbrott var ju allt annat än bra.
    Men hur onykter dricker dom/han sig till?

    Vad är det du ska sluta med?
    Sen ser jag noll anledning för han och sluta dricka, men definitivt ge dig tid också.
    Så gå halva vägen var där, är ju en perfekt kompromiss.
    För livet måste inte vara antingen eller, och en partner bestämmer inte allt i familjen(om nu inte man kommit överens om detta).

    Men att du är olycklig i flytten, det finns nog inga ändringar i världen på din sambo som kan ändra detta.
    Utan där har du en del att arbeta på också, för få det bättre.


    Hen dricker sig onykter fre- söndag varje helg. 3 nyktra helger totalt på alla våra snart 3 år har hen haft. Mitt 8åriga barn har börjat påpeka hans drickande.
    Allt hen kommer på är det jag ska ändra på "ta ut sopor osv" oftast så dras det upp i onykterheten att jag bara går hemma och inte gör annat och hen för stå för allt och det är faktiskt hen som tjänar pengar osv. Jag önskar att jag kunde visa smsen jag får men jag är rädd att hen söker upp och ser detta
  • Anonym (Undrar)

    Innan drack han 7 dagar i veckan, nu är det "bara" helgerna.

    Men jag satte mig ner och tog ett snack med honom att så här vill inte jag Leva och garanterat inte han heller. Han skulle fundera ut vad jag kunde göra för att han ska må bättre och för att undvika dessa bråk och samma gällde mig. Nej han behöver absolut inte SLUTA dricka och det har jag sagt, men tagga ner med det.
    Han erkände också att han går in i en försvarsmekanism när han har druckit och menar att säger jag ifrån så säger han till mig "att jag är fel o gör fel o han alltid gör fel. Vi har löst det, för denna gången men det var också sista gånger för nästa gång går vi skilda vägar för hans,min och barnens skull. För detta är inte hälsosamt för verken han eller mig, allraminst kidsen.

Svar på tråden Gå skilda vägar?