När "censurera"?
Vet inte hur lyckad titeln blev :P
Men jag undrar helt enkelt vid vilken ålder ni verkligen börjar tänka på vad era barn ser/hör för något? Om ni nu gör det alls.
Då tänker jag på allt ifrån svordomar som man slänger ur sig ibland själv eller kanske sexuella/våldsamma scener på tv eller i en film. Försöker ni censurera/undvika så mycket som möjligt eller tänker ni att barnen ändå kommer bli utsatta för dessa saker så det är ingen idé att leka moraltant?
Hur går tankarna?
Jag själv kan få lite dåligt samvete ibland för att jag har en väldigt laidback och avslappnad inställning till det mesta av det där.. Så då gör jag försök till att bättra mig som brukar gå lite sisådär :P
Men iallafall att tänka på vad jag själv säger försöker jag verkligen på..
Kan tillägga att jag har en 2-åring och en 6-månaders. Och det är väl framförallt 2-åringens uppfattningar av allt som jag tänker på i första hand just nu då han börjat suga åt sig som en svamp av allt dumt jag råkar säga. Vad han råkar snappa upp på tv eller filmer jag ser på har jag inte börjat oroa mig för men det kanske jag borde ändå?