Inlägg från: AniieeHär |Visa alla inlägg
  • AniieeHär

    Vilket hundfoder är bäst?

    Orijen, Acana eller Taste of the Wild.

    Doggy Professionell är till för högpresterande/arbetande hundar, Original är till för kompisen. Spannmålet gör att det är hög energi, som arbetande hundar behöver.

  • AniieeHär
    LB2016 skrev 2017-04-07 19:58:13 följande:
    Okej, var köper du dessa då? Har ingen djuraffär i närheten, så går det att beställa?

    Hur menar du för kompisen?
    Han är aktiv och springer mycket varje dag, då han har så mycket energi.
    animail på nätet, till exempel. Googla.

    Med kompisen menar jag hundar som folk har som sällskap, max tävlar lite på hobbynivå någon gång om året. 
  • AniieeHär
    LB2016 skrev 2017-04-07 20:03:53 följande:
    Okej ska kolla upp det. Då vet jag det! :)
    Gör så.
    LB2016 skrev 2017-04-07 20:11:40 följande:
    Glömde fråga varför tycker du att dessa foder är bra?
    Bra kvalitet, de har spannmålsfritt och framför allt: hundarna gillar det =)
  • AniieeHär
    Ullabellasekreterare skrev 2017-04-07 20:42:12 följande:

    Ingen av dem säger jag. 

    Jag tycker färskfoder eller barf är det bästa alternativet, t ex MUSH. 


    Justdet, glömde säga, tack för påminnelsen: en av mina hundar går på färskfoder, men det är inte för alla, av olika anledningar, men det är toppen om det funkar.
  • AniieeHär
    Klickerträna skrev 2017-04-07 21:16:55 följande:
    Min tik verkar inte tåla rawfood. Har testat olika märken med samma resultat: jättebra i magen men kliar sig fördärvad
    Det är säkert något innehållsmässigt hon är allergisk emot. Testa att läsa på innehållsförteckningar och sedan testa ingredienserna var för sig, om du vill hitta något som passar. 

    Mina hundar, alla tre, käkar glatt kött, morötter, äpplen med mera helt rent var för sig. Gäller att inte tappa något i köket... Oskyldig
  • AniieeHär
    Klickerträna skrev 2017-04-07 21:36:54 följande:
    Ja, kanske är så. Vet konstaterade allergi mot kvalster, men kan det finnas i fryst mat?

    Hon äter gääärna allt sådant rent; kött, brosk, grönsaker och frukt som inte är för sur/syrlig, potatis... ja, I could go on.

    Men vad är vanligt i färskfoder att vara allergisk mot då? Om jag ska börja testa nånstans, menar jag. Rått kött funkar ju bra. Och grönsaker. Och att vet konstaterade allergi gör mig förbryllad för jag har inte ändrat något annat än kosten och det är helt bra nu. Men så fort vi testade ny sorts färskfoder kom kliandet åter.
    Vete. Det är nog vanligast, och ingår i många färskfoder. Majs är en annan vanlig bov.
  • AniieeHär
    Klickerträna skrev 2017-04-07 21:44:48 följande:
    Går det att köpa FF utan vete och/eller majs? Vet du nåt märke eller nån sort?
    Nordic har, tror jag.
Svar på tråden Vilket hundfoder är bäst?