Isvattenis skrev 2017-04-26 12:44:51 följande:
Jag har ingen aning om vad kroppen håller på med. Dag 48 idag och ingen mens o inga som helst känningar. Varken vid sex eller annars. Aldrig haft mer än 39 dagar. Bokat tid nästa vecka för en gyn undersökning så får vi se vad dom säger.
Jag hade mens som hoppade över vartannan månad under ett tag. Var alltså inte försenad utan bestämde sig bara för att den skulle skippa. Men blev gravid i samma veva som detta hände. Har haft problem med att bli gravid innan och jag misstänker personligen att det var för att livmoderväggen aldrig hann bli tjock nog för ett ägg att fästa - då min normala cykel är rätt kort. Så passa på om det händer igen! Låter ju som du har samma problem som mig med mensen.
Detta betyder att äl sker ca dag 42 på en cykel som normalt skulle vara 28 dagar, men där mensen skippat (inte äl dag 28, som man skulle kunna tro)