• Anonym (Annie)

    Exet plötsligt blivit religiös!

    Oavsett vilken religion man har eller om man är ateist så blir barnet påverkad. Om du inte har tro så blir dom påverkad vad du tycker, barnens pappa har en tro och dom blir påverkad. En annan är ateist och barnen blir på påverkad.

    Oavsett vad man tycker själv så blir barnet påverkad. Jag tror inte på Gud och Jesus men har min uppfattning om saker och omedvetetså blir mina barn påverkad av mig. Så då får dom som barn (tills dom förstår själv) min tro och vad jag tycker. De jag vill komma fram till är att dina barn inte väljer som små, utan dom följer föräldrarnas tro och värderingar och du påverkar dina barn med din tro. Barnens pappa påverkar barnen med sin tro.

    Dina barn har inget val ännu och ni väljer vägen åt dom. När dom blir större får dom förhoppningsvis sin egen väg och väljer själv vad dom ska tro på.

Svar på tråden Exet plötsligt blivit religiös!