emliuled skrev 2017-04-22 23:00:32 följande:
Samma dag som vi flyttade in i huset, kom grannen 70 år inklampandes utan att knacka, "det är bara grannen" och ville se hur vi möblerade.
De är ett par på 70 och 75 år, extremt snälla och gubben har hjälpt oss mycket med bygg staket och altan. Men de har inga gränser. Första året var tanten här minst 3 gånger om dagen och sagga om samma skit i timmar. Gubben kan aldrig låta en göra nått själv, som att plantera blommor, bygga något, slänga skräpet i skottkärran. Kommer bara och tar över.
Tanten lånade min bil spontant för hennes var trasig, hon skulle till vc och jag kunde inte skjutsa för skulle snart gå o hämta barn på fsk.
Hon var borta ca en timme, kommer tillbaka med ett sprängt däck. Låtsas som att hon inte vet att det är trasigt. Jag orkar inte med, säger att hon ska gå in till sig istället. Det är vår bröllopsdag så jag o barnen går in och fixar fint fika tills pappa kommer. Tänder ljus. Pappa kommer, vi fikar och öppnar paket. In kliver tanten, jag säger "ja vi fikar lite här." Jaaa men jag är inte så sugen jag sätter mig bara. Under hela tiden satt hon och prata om sina underlivesproblem, anledningen till att hon va på vc. Blev inte så mkt till mysfika.
Priset var ändå för en månad sen. Jag har förlossningsskada och måste ta laxeringsmedel ibland. Skickar upp maken o barnen för att sova för att få vara ifred. Tar laxeringsmedel, sätter mig på toa. Det bankar på dörren, jag struntar i det för hallå, skiter. Någon kliver in och jag får panik, vad har hänt? Har nån fått en stroke? Har ett barn satt i halsen? Nu bankas det på toalettdörren. Jag klär mig o öppnar fort som fan, där står tanten. Vad händer??? Frågar jag.
Nä då hade en boll blåsit ut på vägen på förmiddagen som hon ville komma förbi med kl 20 på kvällen. Och bankar på toalettdörren. Vansinnig blev jag. Får man inte ens skita ifred för grannarna?!?
Ni gör ju fel som inte säger ifrån, sätter gränser o låser dörren. Särskilt som det händer upprepade gånger. Ni säger inte att hon ska gå när hon sätter sig ner o ska fika med er på eran bröllopsdag, låter henne prata på bara? Märkligt.
O vadå lånade er bil spontant. Sa ni ens ifrån om att hon förstört bildäcket, o krävde ersättning?
Är man så rädd av sig som ni verkar vara så bjuder man ju verkligen in till problem.