Inlägg från: Anonym (Mållinjen) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Mållinjen)

    Skolan - vad händer?

    Tom Araya skrev 2017-05-17 15:41:23 följande:

    Ett annat exempel är att barnpsykologer nu för in tanken om att allt som handlar om tävling och tävlande är dåligt. Jag kan förstå tanken om att dämpa hetsen och att förstärka känslan av lika värde. Men man får ju inte glömma att skola och hela barndomen är att lära inför livet man ska leva, varav en stor del som vuxna och hur ser verklighetens liv ut? Jo, mängder av tillfällen och situationer som består av kamp och tävling.
    Ett prov eller läxförhör i skolan
    Att idrotta
    Att söka och få ett jobb
    Att spela dataspel
    Att lära sig nya saker och utvecklas
    Att bilda familj
    Att skaffa barn
    Att prestera i tester, prov, träning, på jobbet e.t.c.
    ...
    allt är en slags kamp och/eller tävling, att man måste prestera för att lyckas och uppnå ett resultat.
    Det handlar inte nödvändigtvis om att vara bäst, 


    Vissa är nöjda med det lilla, kan se de små sakerna. För andra så gäller det att visa vad bra man är och hur man har lyckats i livet. Jag har snyggare hus, bil och fru än dig.
  • Anonym (Mållinjen)

    Carola får kritik för att hon vill bli av med extrakilon och gilla det hon ser i spegeln. Sticker i ögonen på folk, och det pratas om svältdiet.
    Livet är en tävling. Är nån snyggare och smalare, då är det svårt att hålla tyst.

Svar på tråden Skolan - vad händer?