• legomum

    Min sons tillväxtkurva. Hjälp!

    Även om testerna inte påvisar gluten så kan det vara så ändå. Prova testa äta utan gluten några veckor och se om det blivit någon förändring.
    DET kan inte vara så svårt att göra om du inte får respons från läkarna.

    Men ska det göras en biopsi är det viktigt att barnet får i sig gluten så som innan då testet inte visar något OM man tagit bort gluten ur kosten.
    Vet inte hur lång tid innan, men berätta och fråga läkaren.

    Har ni tagit blodprover för att utesluta annat som hormoner, vitaminer och sådant?

  • legomum

    Får du inte respons av läkaren ni går till nu så byt.

    Kan bara säga att två läkare har sagt två olika saker och det var inte vad den tredje läkaren sa då endast operation löste problemet.
    (hade problem med karpal i båda händerna och fick höra att det var viktproblem och att det var hormoner från den icke existerande amningen...)

    Hör med den i skolköket om ni inte kan komma överens om en tillfällig lösning. De arbetar ju trots allt för att maten ska fungera för alla.
    Kanske matlåda om inte annat fråga läraren om det går att lösa.
    Trots allt är det inte många dagar kvar i skolan och barnet är tillräckligt gammalt för att klara av vissa saker själv med mat. Så sommarlovet kanske kommer väldigt lägligt?

  • legomum

    Ja biopsin kan man lita på OM du har glutenintolerans och du äter gluten så visar den det.

    MAO
    Har du slutat med gluten i din kost och gör en biopsi så visar den ingenting.
    Så du måste äta gluten för att den ska kunna visa att något är fel i tarmarna.

Svar på tråden Min sons tillväxtkurva. Hjälp!