Anonym (Maträkna) skrev 2018-02-09 13:31:27 följande:
Jag räknade nyss själv ihop vad jag äter för, och då är det nästan precis 40 kronor/dag, minus bananer. Jag som hade hoppats så högt att jag kunde hålla 30 kronor, haha!
Jag borde nog ersätta bananer med någon annan frukt som inte är så dyr...
Är bananer så dyra egentligen? (varning för nördinlägg....)
Det här betalar jag för svenskarnas favoritfrukter:
28 kr/kg för ekologiska bananer, (coop har bara eko-bananer och jag handlar mest där)
21-42 kr/kg för äpplen beroende på sort (ej eko)
20 kr/ kg för apelsiner, 46 kr/kg för eko
25 kr/kg för clementiner, 56 kr/kg för eko
29 kr för päron (ej eko)
26-38 kr för melon beroende på sort (ej eko)
74-76 kr/kg för vindruvor beroende på sort, 160 kr/kg för eko
(inga persikor eller nektariner så här års)
74 kr/kg för kiwi
Bara lite food for thought.