Meriall skrev 2017-06-09 10:52:06 följande:
Vad har/hade ni? Har ni olika läggrutiner på dag och kväll? Hur ofta/när/hur länge sover de?
Svåra/lätta att lägga? Hur lång tid tar det? Vad gör ni om ni försöker lägga på tex dagen och barnet inte är trött alls fast det är samma tid som igår?
Vill gärna höra hur andra gör :)
Nu är min visserligen året men har sovit ungefär likadant senaste halvåret. Vi kör kvällsmat vid 19 och sen sova vid 19.30-20.00. Så sover hon till 06-07. Senaste två veckorna helt utan uppvak i egen säng - vi har samsovit innan.
Väldigt enkel att lägga, vi läser en kort saga, släcker lampan och sen snurrar hon i 10-15 minuter innan hon kommer till ro och jag ligger kvar hos henne tills hon somnat.
På dagen sover hon två gånger ca 1-1.5 timme åt gången. Då lägger vi oss i min säng så ligger jag bredvid henne tills hon somnar. Skulle hon vara pigg så är jag envis och vi ligger kvar tills hon somnat, kan ta upp emot 30 min. Men jag vet att det är värdelöst att ta upp henne, då är hon ett vrak 1 timme senare.