• Anonym (Vit)

    Behöver tips på ljusa neutrala foundations!

    Är så trött på det här med foundations nu. Jag hittar aldrig någon som matchar min hudfärg. Har letat sen tidiga tonåren och har under alla år bara hittat en enda som faktiskt matchat, någon från lumene, men den hittade jag i en rea-låda för flera år sedan och har aldrig sett igen. Antagligen görs den inte längre. Ingen annan av lumenes passar heller.

    Jag har väldigt, väldigt ljus hud. Dessutom har jag neutrala undertoner och är alltså varken gul (varm) eller rosa (kall). Alla foundations jag har testat är antingen för mörka och/eller för gula/orangea eller rosa.

    Har givetvis testat alla vanliga märken utan att hitta någon, så t.ex. Loreals true match, Maybelline fit me etc. etc har ingen som passar, inte ens i närheten - de ljusaste nyanserna är alldeles för mörka och ser ut som gul eller rosa lera på min hud. Mac's ljusaste blir grå på mig och de näst ljusaste hos Mac är för mörka och gula/rosa.

    Den jag hittat som ligger närmast i ljushet är Idun Minerals Jorunn, problemet är bara att den blir helt rosa på mig!

    Någon som vet om någon som kan passa mig? Det ska vara rätt bra täckning och en som är lika ljus som Iduns Jorunn (om någon vet vilken det är) men inte rosa eller gul!

  • Svar på tråden Behöver tips på ljusa neutrala foundations!
  • razzmatazz

    Har inte samma hudton som du men vill likväl tipsa om Charlotte Tilbury. Finns i en massa nyanser och är stort i England där det är vanligare med porslinshy än här så borde vara en möjlighet..

  • Anonym (Freja)

    Vill tipsa om Illamasqua, har väldigt bra utbud. Dom har dessutom en vit foundation, så att du kan ljusa upp en foundation du redan har.

  • Anonym (H)

    Tikei och everyday minerals

    Men tvivlar på att du kollat ordentligt hos lumene

    Lily lolo finns också

  • Woopsie

    Gå till en sminkaffär och be om råd? Ofta sminkar dom en och så får man se själv om det ser bra ut innan man köper.

  • MsM84

    Jag brukar också ha problem med att de ljusaste är för mörka, men älskar lumene cc cream eller vad den nu heter

  • Anonym (ji)

    Jag har använt Jane Iredales purepressed base (fast "kaka" mineralfoundation i dosa) i över 10 år och är fortfarande hur nöjd som helst. Har några olika nyanser hemma och blandar dem beroende på hur min hy ser ut över årstiderna. Använder "handi brush" och "camouflage brush" (samma märke) som ger bäst täckning. Det är solskydd i sminket men går ändå att sova med utan att få problemhy (och bara bättra på dagen efter), det är också vattenfast och du kan bada och duscha med det utan att det kladdar ut sig. Går såklart bort med ansiktstvätt. Du ska säkert ha färgen "Ivory", det är den som är ljusast och neutral. 
    Färgkarta: https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/7f/00/b2/7f00b2949ac84b8c9f6fb5a6be74ceb0.jpg

Svar på tråden Behöver tips på ljusa neutrala foundations!