• Victoriaa

    Ni som haft havandeskapsförgiftning!

    Hej. Jag plussade i fredags, oplanerat litet liv, men så välkommet. Jag har två barn tidigare, ett på 6 och ett på 2. Den äldsta är från ett tidigare förhållande. Med min tvååring drabbades jag av havandeskapsförgiftning i vecka 28, gick från måttlig till mycket svår inom loppet av 2 veckor. Mådde fruktansvärt dåligt. Min dotter föddes tillväxthämmad i vecka 30+3, urakut kejsarsnitt då mitt tryck stegrade ordentligt och hennes puls gick ner fruktansvärt lågt. Hon vägde ett kilo, men mådde till skillnad från sin mamma väldigt bra. Andades själv, kunde ammas och var pigg. Vi blev kvar på neo i fyra veckor för att hon skulle öka till en viss viktgräns.

    Jag är fruktansvärt orolig för att detta ska hända igen. Behöva åka på alla dagliga kontroller, orolig för bebis, vara ifrån barnen osv... Fy. Ni som har haft havandeskapsförgiftning, fick ni det även i nästa graviditet? Kram!!

  • Svar på tråden Ni som haft havandeskapsförgiftning!
  • Anonym (tyiop)

    Min syster hade havandeskapsförgiftning med sin första graviditet men inte med sin andra. Tror det är vanligt.

  • Victoriaa
    Anonym (tyiop) skrev 2017-06-12 20:24:29 följande:

    Min syster hade havandeskapsförgiftning med sin första graviditet men inte med sin andra. Tror det är vanligt.


    Åh, vad skönt att höra! Hoppas verkligen att vi slipper den resan denna gången.
  • Nini

    Jag hade med första, dock lindrig som de upptäckte på förlossningen i v 39+2. Inget med andra barnet men fick då äta trombyl hela graviditeten då de såg en förträngning på flödet i navelsträngen. Få se hur det går med tredje barnet, är i v 7 bara

  • Anonym (Tjejkompisen)

    Jag tror risken minskar om det är med samma pappa som innan...

  • Malimari

    Hade med första men inte med andra och är nu i vecka 34 med nummer tre och verkar klara mig nu också.

  • MrsP79

    Jag hade måttlig/allvarlig hf med nr 1 och 2, lindrig med nr 3 med Trombyl, men inget med nr 4, också med Trombyl. Enda skillnaden mellan trean och fyran är att jag var sjukskriven från v. 35 med fyran.

Svar på tråden Ni som haft havandeskapsförgiftning!