• Anonym (Fundersam)

    Hur lång menscykel bör jag räkna efter?

    Hej,

    Fick tillbaka mensen ca ett år efter att dottern föddes och den har inte direkt varit regelbunden sen dess.

    Första menscykeln var på 44 dagar, dock så var den andra mensen ganska kort och lite mot vad det varit tidigare. Den andra menscykeln var på 28 dagar och den tredje mensen kändes ganska normal mot vad den var innan graviditeten.

    Nu är jag på dag 32 i den tredje cykeln och funderar helt sonika på vad jag ska anta för cykellängd och när mensen anses vara försenad?

    Kan tillägga att jag ammar lite fortfarande och att jag innan graviditeten hade en hyfsat regelbunden cykellängd på 26 - 27 dagar. Så någon som vågar gissa på om jag passerat BIM eller inte?

  • Svar på tråden Hur lång menscykel bör jag räkna efter?
  • Anonym (Äl)

    Eftersom din mens är så oregelbunden kan du inte utgå från antal dagar ö.h.t. Äl kan ju infalla när som helst. Vet du inte när äl inföll så räkna efter den längsta cykel du haft.

  • Snuttis2

    Hormoner o amning påverkar säkert cykeln fortfarande, om jag vore du hade jag testat ögglossnings stickor några månader för att få mer inblick i när ägglossningen sker. Funderar även på om du ska jämföra det med när din mens kommer? För då lär du dig ju hur lång din luteral fas är och det kanske kan underlätta?

    Eftersom luteralfasen är konstant för de flesta personer/cykler!!!

  • Anonym (Fundersam)

    Tack för svar Jag misstänkte att det var svårt att säga något om när den ska komma vid så pass oregelbunden mens.

    Jo, det skulle vara intressant att köra med ägglossning stickor ett tag för att lära sig cykeln. Kanske även tempning skulle kunna vara ett alternativ? Jag hoppas att du har rätt, snuttis2, att det bara är hormoner och amning som påverkar kroppen just nu och att mensen kommer att bli mer regelbunden igen sen.

Svar på tråden Hur lång menscykel bör jag räkna efter?