är feminismen endast mot vita män?
Ja vita "priviligerade" män verkar vara feminismens största fiende.
Ja vita "priviligerade" män verkar vara feminismens största fiende.
På sätt och vis. Vita män anklagas gärna som grupp (underförstått eller direkt) varje gång det talas om mystiska, magiska STRUKTURER. Däremot, varje gång det är icke-vita män som är det uppenbara problemet, då är det plötsligt ALLA män det handlar om. OM du förstår vad jag menar :)
Jag vet inte vad jag ska kalla mig för men min uppfattning när jag pratar med "feminister" är att de inte är EMOT vita män utan FÖR jämställdhet.
Men de/jag tycker att det är synd att vissa män som har det så bra blir så nervösa av att världen kanke är på väg att bli lite rättvisare. Jag fattar inte grejen.
Jag kan inte fatta vart hotet i det ligger? Vad är det som kan hända? Rädd för lägre lön? Rädd att kvinna ska få högre position än er på jobbet? Rädd för att kvinnor ska skaffa pansarvagnar och utrota alla män?
Berätta vad största hotet med feminismen är som gör att bleka män startar massor av trådar som denna.
Är svaret bra så blir jag också feministhatare på direkten.
Jag är ingen politiskt aktiv superfeminist.
Är bara en blek manlig bondjävel som inte fattat hur ni andra blekfisar tänker.
Varför klarar vi inte förhållande pga feminism?
Varför förlorar vi kontakten med familjen?
Är det mycket samhällskostnader?
Kan man få hänvisningar till varifrån den här bilden av feminism sprids ifrån? Har läst om så kallade "antifeministiska" kanaler med mera i en del trådar här. Vore minst sagt intressant att ta del utav källorna till all den här desinformationen.
Vore hemskt uppskattat, oavsett vem det är som kan peka till källorna.