Dagisavgift under semesterstängt
Hej! Jag undrar om det är någon annan som betalar full dagisavgift när dagis har "semesterstängt"?
Känns lite konstigt och onödigt att betala för en tjänst som inte levereras.
Hej! Jag undrar om det är någon annan som betalar full dagisavgift när dagis har "semesterstängt"?
Känns lite konstigt och onödigt att betala för en tjänst som inte levereras.
Läs tråden.... inte barn... HUND
Borde följa samma logik.
Det står inte HUND någon stans i ts. Så inte så konstigt att folk tror du syftar på ett barn från människa.
Eftersom många skriver från appen så ser man inte i vilken kategori tråden ligger. Så skriv i tråden HUND så även vi som sitter med appen förstår vad du menar.
Du betalar för platsen! Men visst, bryr du dig inte om var du har platsen är det bara att säga upp den och hoppas på det bästa när du söker på nytt.
Merparten använder appen då användandet av mobil/plattor har gått förbi antalet datoranvändare. Bättre om familjeliv anpassade sig efter folks internetanvändare.
[quote=77791516][quote-nick]Zebbur skrev 2017-06-27 19:02:11 följande:[/quote-nick][/quote]
Svårt att se... kategori.. husdjur .. hund..
Dags att investera i nya glasögon..?
Underbart att vara företagare med en så lättköpt flock... jag ska nog öppna hunddagis... för det är uppenbart för lite dagis om de kan ligga under palmen och ändå få betalt...
Nä, det vet jag. Sa inget om kategorin eftersom den inte alltid syns beroende på vilken typ av enhet man använder... Jag skrev läser folk inte TRÅDEN innan man svarar
Tjänsten levereras, behöver du plats så får kommunen ordna på annan förskola.
Haha! Det tycker jag också! Ring din kommun och fråga hur du gör för att ställa din hund i kö till dagis! Spela in samtalet och lägg ut en länk här sen! Om det funkar så ska jag ringa min kommun sen!
Om du hyr en lägenhet och är bortrest en månad så betalar du ändå hyran för att du upptar just den lägenheten. Din hyresvärd skiter ju fullkomligt om du utnyttjar den fulltid eller om du reser jorden runt eller hälsar på din vän i Abisko.
Det är samma med dagis (oavsett vilken typ, hund, barn, katt, häst, giraff eller what ever), du upptar en plats och vill du behålla den så betalar du annars kan någon annan ta din plats och du får leta efter annat dagis om du behöver sådan plats.
AnkiC och Zebbur.
Då ni båda tvistar om den där appen så har jag en fråga till er båda.
Vilka mobiler använder ni? iOS (iPhone) eller Android (typ LG/Samsung/Sony/etc).
Ibland så kan ju appar få lite olika grafiskt gränssnitt beroende på vilken OS man kör den på.