Anonym (Flytt) skrev 2017-07-08 09:33:18 följande:
Jag har hittat en etta i grannkommun.
Behöver söka både socbidrag och bostadsbidrag.
Kommer träffa barnen flera gånger i veckan då det är nära, men kan ej ta med de till en etta.
Så nej jag kommer inte fuska.
+ jag vill verkligen inte dra upp barnen från sitt dagis då de trivs så bra.
Så varför måste du då flytta? Det låter inte genomtänkt så som du framställer det. Om det inte handlar om att ni ska göra slut på er relation utan bara av ekonomiska skäl så så måste det gå att lösa på något annat sätt än att du ska flytta ifrån ditt barn. Spelar ingen roll om du träffar ditt barn flera gånger i veckan.
Jag har också svårt att tro att er ekonomi skulle bli så mycket bättre av det här upplägget, åtminstone inte såpass att det i förhållande till att flytta ifrån sitt barn skulle vara motiverat.
Känns som att ni får göra andra prioriteringar med att se över er ekonomi. Är ni under normen så får ni ju söka socialbidrag.
Hur som helst, det är ju en väldigt drastisk lösning som ni kommit fram till, vad är det som är problemet med ekonomin så att ni inte kan se någon annan lösning?