Segla med barn
Ok. Det är en sjödugligbåt. Men kan du hantera den ensam?
Ok. Det är en sjödugligbåt. Men kan du hantera den ensam?
Ungar klarar mer än man tror. Flytväst, säkerhetssele vid behov, mobilen i vattentätt fodral, sjöräddningens nummer inlagt (det man ringer för medlemsservice), koll på väder och vind samt diverse nödprylar kommer man långt med. Räknar ju med att du är sjövan så den delen lär du kunna även i sömnen. ;)
Jag hade riggat någon extra signal vid ruffluckan, en bjällra eller så, om ungarna skulle få för sig att smyga upp. Extra filtar tar jag också alltid med, helst i fleece, värmer bra, torkar fort och tar liten plats.
Ta det lugnt, hon kudde ju inte veta att jag hade erfarenhet. Det finns säkert knäppskallar som skulle gett sig ut ändå. Men tack för omtanken i alla fall.
Hm... Få se med den där extra signalen. Nu finns det en sådan kan man säga redan, för luckan gnisslar rätt illa. Däremot fick den där diskussionen mig att tänka att jag nog ska skalka förluckan på nätterna då ungarna kommer sova i förpiken. Bra tänkt det där m fleecefiltar. Måste fundera rätt noggrant vad jag ska ha med I kläd- och sängklädsväg då det är en relativt liten båt med begränsat utrymme.Absolut, inte i min värld heller. Jag förstår vad du menar och jag tänkte väl också så men det var ju helt klart välment så... Skit samma, vi släpper det.