När våga ni handla era första bebissaker
När vågar man börja handla bebis saker? Berätta när ni har börjat..
När vågar man börja handla bebis saker? Berätta när ni har börjat..
Så fort vi plussade köpte vi en kaninnalle från Bukowski som fick följa med till BB. (Hade vi fått missfall så hade vi ju behållt nallen till nästa barn och även kanske berättat om missfallet) Vid första ultraljudet (v12, privat) köpte vi första bodyn och vid RUL köpte vi koftan som dottern åkte hem i. Efter v30 köpte vi det mesta utspritt över tiden. Vi åkte aldrig iväg och "storhandlade". Dottern har två sysslingar som är ett år resp två år äldre så vi fick väldigt mycket begagnat, vagn, bilstol, skötbord och kläder. Så vi köpte faktiskt inte så mycket.
Vilken vecka är du i? Jag tycker man kan handla när man vill det är ju trots allt ett barn man väntar och inte ett missfall:) skulle det höna något kan man ju spara till nästa barn eller sälja det.
Jag tror jag väntar lite även om jag skulle kunna tänka mig att handla någon sak...... för nog kliar det i fingrarna. O man kan ju inte gå å va inställd på det värsta.