Inlägg från: Polly01 |Visa alla inlägg
  • Polly01

    Tycker ni att detta är ok?

    Vi har två barn, 3 och 8 år gamla. Nu under semestern (vi har varit lediga samtidigt) så har mannen slappnat av väldigt mycket jämfört med mig. Nu menar jag mest kvällar, när det är dags för barnen att lägga sig. Han kan somna i soffan när helst han är trött, helt obekymrad över att barnen ska läggas, med andra ord så lämnar han allt ansvar på mig. Jag får ta striderna med tider och tandborstning osv själv medans han ligger och snarkar.

    I vanliga fall så jobbar jag mycket kvällar så då flyter allting på här hemma men så fort jag är hemma så känns det som att han "lämnar" allt ansvar till mig och bara tänker på sig själv.

    Fler som har det så här? Är det ett vanligt beteende hemma hos er?

  • Svar på tråden Tycker ni att detta är ok?
  • Polly01

    Efter att ha läst era svar så förstår jag att det inte är en big deal. Däremot så finns det mycket mer bakom det hela som gjorde att jag lackade ur och skrev inlägget. Han dricker ganska mycket vilket till stor del gör att han somnar i soffan, och nu under semestern så har jag gjort iordning barnen på morgonen och gått ut med dom och hittat på saker, annars skulle det inte blivit av. Så han är vaken ett tag när vi kommit hem men somnar sen igen lagom till läggning vilket får mig att känna som att jag har huvudansvaret för barnen och att han "hjälper till". Jag vet att den här situationen inte är optimal men jag försöker göra det bästa av det så att barnen har det bra och jag behöver inga pissiga kommentarer om att jag ska "ta av mig offerkoftan" osv utan jag behövde skriva av mig och om det finns nån som kan ge mig lite stöd eller förslag på hur jag ska orka så är det väldigt välkommet.

Svar på tråden Tycker ni att detta är ok?