Inlägg från: Anonym (Bill) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Bill)

    Psykisk misshandel

    AndreaBD skrev 2017-07-29 15:28:06 följande:

    Kära marskvinna: De kommentaren som han har vräkt ur sig där, hade för mig varit slutstrecket för relationen. När jag var yngre trodde jag också att man kunde komma över sådant, att man kan fortsätta på något sätt. Men hur ska man ha en bra relation igen med en man som säger till en att man är mindre värd än hunden? Det går bara inte.

    Dessutom brukar folk inte sluta med psykisk misshandel - de hittar bara på "mer acceptabla sätt". Det gjorde mitt ex. Han var mer försiktig, undvek svordomar och  hot och var mer nedlåtande och siktade på känsliga saker istället. Han bara hade en aggression inom sig som han behövde ta ut på andra. Och på något sätt kommer det ut. Så, jag skulle rekommendera dig att lämna honom.


    Håller med. Med kommentaren mindre värd än hunden har han passerat gränsen på vad som går att förlåta. Det är bara nedbrytande och destruktivt. Praktiska saker som hus och barn löser sig, men det är viktigt att du behåller självkänslan så att du kan ta hand om dina barn. Det är ju inte heller säkert att denna psykiska misshandel bara slutar vid dig heller, han kanske börjar hacka på barnen också. Be honom att söka hjälp och/eller att ni går i parrådgivning - oavsett om ni håller ihop eller går isär kan det vara ett hett tips så att ni ser till att barnen tar så lite skada som möjligt.

    Ta hand om dig!
Svar på tråden Psykisk misshandel