• Anonym (Bosse)

    Är Ralph Lauren ett lyxmärke?

    Läste nyligen två trådar om vilka märken som anses vara lyxmärken. I den ena tråden spårade diskussionen ur och det blev bråk om Ralph Lauren skulle vara ett lyxmärke. Många påstod att det inte är det och att det skulle vara ett vanligt, vardagligt märke. Seriöst? Köper ni kläder för 1000-2000 per styck för era ungar? Läser man i andra trådar så verkar det som att folk handlar antingen begagnat på loppisar och Tradera för 5-20 kr/styck eller nytt på kedjorna som HM, Lindex och Kappahl. Så var ser ni dessa barn som går runt i kläder för tusentals kronor för att påstå att Ralph Lauren ej skulle vara lyx utan ett vanligt märke? 

    Är inte intresserad av mode och kan inget om det så jag vet inte vad som krävs för att ett märke ska klassas som lyxigt men ifrågasätter endast om ett sådant märke är vanligt och vardagligt för svenska ungar då jag fått en helt annan uppfattning om saken. 

  • Svar på tråden Är Ralph Lauren ett lyxmärke?
  • Anonym (Bosse)

    Jag avser barnkläder och ej till vuxna. I tråden handlade det till och med om bebiskläder. Hur många handlar kläder därifrån till sina bebisar? Det verkar som att de flesta kör begagnat eller från kedjorna. 

  • Anonym (Bosse)

    Hoppas att ingen missförstår och tar illa vid sig att jag skrev att de flesta köper billiga kläder. Det är bara min observation och inget annat. Skulle själv aldrig köpa bebiskläder för tusentals kronor om jag hade bebisar att köpa kläder till dvs. 

Svar på tråden Är Ralph Lauren ett lyxmärke?