Anniie skrev 2017-09-03 12:20:21 följande:
Jag är gravid i vecka 13 och har inte gått upp ett enda gram sen jag blev gravid, utan har legat mellan 53-53.5kg hela tiden. Ska på ultraljud på onsdag vilket ska bli otroligt skönt. Är det fler som inte gick upp någonting i början?
Behöver lite pepp!!
Min mamma vägde kanske 55 kg (och är max 155 cm), väldigt smal och nätt. Hon gick upp 10 kg när hon väntade mig 1977 och levde på prinsesstårta i princip
Visserligen föddes jag 4 veckor för tidigt, och jämfört med dagens för tidigt födda, var jag liten som en som fötts 3 mån för tidigt.
Med gulsot och en blodförgiftning som nästan dödade mig, så fick jag spendera mina första 4 veckor på BB.
Vet inte om det är därför jag alltid haft en otrygg anknytning till mina föräldrar
Gissar på att en del berodde på att min mamma har rökt sedan tonåren och kunde inte sluta då vid 23 års ålder och inte heller när mina 3 syskon föddes senare med ca 3 års mellanrum. De föddes också för tidigt men var mer normala i storleken.
Så hoppas allt går bra för dig och din baby!