handla till bebis
Har förlorat flera graviditeter så därav var vi lite försiktiga ! Köpte de stora sakerna typ vagn, babyskydd och säng runt v 28 -30 kanske !!
Små saker o kläder fick vi i mängder så jag handlade enbart något enstaka plagg innan. Ägnade sista veckorna till att tvätta, sortera allt och möblera bebisrum.
Räkna inte med att du hinner något praktiskt när barnet kommer, vår son är super mammig så första veckorna hade jag aldrig händerna fria. Nu är han ca 2 månader och nu har jag börjar kunna lämna honom till pappa lite grann..
Nu har jag Beställt lite på nätet istället, ex kläder av modeller vi gillar!!
Tänk att allt som är litet, sött och tajt (o som du vill köpa) är fullständigt opraktiskt då du kommer vara livrädd att ben eller arm ska trilla av i början : ) !!
Bäst är typ helkropps pyjamas använder dem både dag o natt !!
Ska du ha body så är det Ju omlott body som gäller!!
- köp små (kräk)handdukar på ikea barnavdelning !!! De är bäst.....
Nu har vi kompletterat med lite mjuka leksaker o babygym och en trikåsjal då han vägrar ligga i den dyra vagnen vi köpt : )
Fantastiskt spännande tid inget är vad man förväntade sig !!!
Grattis o lycka till.....